Gündem

Urla'daki villalar için rapor hazırlayan 5 akademisyen ortaya çıktı

Prof. Dr. Atila Ocak, Urla'daki villaların bulunduğu alanın 1. SİT alanı olmadığı iddiasını sürdürerek, rüşvet aldıkları yönündeki haberleri yalanladı

16 Mart 2014 18:35

Başbakan Tayyip Erdoğan için yaptırıldığı iddia edilen İzmir’in Urla ilçesindeki Zeytineli köyü Hacılar mevkindeki yıkım kararı bulunan kaçak villaların olduğu bölgenin 1. derece doğal SİT alanından çıkarılması için rüşvet verildiği iddia edilen uzmanların kim olduğu ortaya çıktı.

BirGün gazetesinden Gülsen Candemir’in haberine göre, raporda imzası bulunan isimler, Prof. Dr. Naime Arslan, Prof. Dr. Atila Ocak, Yardımcı Doç. Dr. Ünal Özelmas, Dr. Mehmet Ali Kurt ile peyzaj mimarı Kaan Orhanoğlu

25 Aralık operasyonunda ifade veren işadamı Mustafa Latif Topbaş’ın işlerin takibi için görevlendirdiği yardımcısı Oğuzhan Boyacı arasında geçen ve polis fezlekesine de yansıyan tapelerde rapora imza atanlara rüşvet verildiği iddia ediliyordu.

Latif Topbaş ile iş takibini yapan Boyacı arasındaki görüşmede raporun sipariş usulü yazıldığı, hocalara toplamda 130 bin TL gönderildiği, hocalardan birinin paranın hesabında görünmesini istemediği yer alıyor.

 

‘Hocalara 20, Osman’a 30 bin TL’

 

Akademisyenlere hazırlatılan rapor ile ilgili 01.11.2013 tarihinde gerçekleştiği iddia edilen görüşmede Başbakan için yapılacağı öne sürülen villa için 800 bin TL değerinde arazi alınacağı ve tapunun M.Latif Topbaş üzerine yapılacağı yer alıyor. Söz konusu görüşmede Oğuzhan Boyacı raporun pazartesi günü kargoya verileceğini, akademisyenlere 20’şer bin lira, imzayı atacak olan ‘Osman’ adlı kişiye ise 30 bin TL belirlediklerini söylüyor ve Topbaş’tan onay alıyor. Osman adlı kişi paranın banka hesabına yatırılmasını istemediği elden almak istediğini de Topbaş’a iletiyor.

SİT alanının 1. dereceden 3. dereceye düşürülmesi için kurulan komisyonda yer alan ve raporun altında imzası bulunan beş kişinin Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Naime Arslan, Prof. Dr. Atila Ocak, Yardımcı Doç. Dr. Ünal Özelmas, Mersin Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Mehmet Ali Kurt ile peyzaj mimarı Kaan Orhanoğlu olduğu ortaya çıktı.

 

Ocak: Raporumuzun arkasındayız

 

Prof. Dr. Atila Ocak, alanın 1.derece SİT’lik durumunun kalmadığını bu nedenle 3. dereceye dönüştürülmesi için rapora imza attıklarını, ancak iddia edilen parayı almadıklarını rapor karşılığında 15 bin TL’nin üniversitenin döner sermayesine yatırıldığını söyledi. Raporun tavsiye niteliğinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ocak, raporlarının arkasında olduklarını dünyada bu işte uzman hangi kişiyi getirseler bu yönde karar vereceğini öne sürdü. Mersin Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Ali Kurt ise rapora imza atıp atmadığını hatırlamadığını, rapor karşılığında para aldıkları iddiasının söz konusu olmadığını söyledi.

Villalara ilişkin fezleke geçen ay internete düşmüştü. Deniz manzaralı villaların  tapusunun işadamı M.Latif Topbaş’ın üzerine yapıldığı iddia ediliyor. Bölgenin 3. derece SİT alanından çıkartılması için Çevre Bakanı Bayraktar, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürü Osman İyimaya ve Urla Kaymakamı devreye girdi. Başbakan Erdoğan’ın bizzat emir verdiği iddia ediliyor. Başbakan Erdoğan villaların inşaatıyla ve SİT kararıyla yakından ilgileniyor. Bilal Erdoğan da villaları görmek için gideceğini söylüyor. Başbakan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın villalardaki tadilat için Topbaş’la görüşüyor.