Dünya

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Joe Biden'ın oğluyla ilgili soruşturmaya açığız ancak bunun benimle ilgisi yok

Zelenskiy, Trump'ın kendisine baskı yaptığı iddiası hakkında "Bize hiç kimse emir veremez" dedi

30 Eylül 2019 22:40

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD'li Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın oğluna yönelik yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili Ukrayna'nın başka ülkelerin emirleri üzerine soruşturma yapmadığını belirterek, "Soruşturmaya açığız ancak bunun benimle ilgisi yok. Bağımsız kurumlarımız, herhangi bir kanun ihlalini soruşturmaya hazır" dedi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve oğlu Hunter Biden'ın soruşturulmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy, 'ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini telefon görüşmesinde Biden ile ilgili soruşturmaya zorladığı' yönündeki iddiaları bir kez daha reddederek, "Bize hiç kimse emir veremez. Biz bağımsız bir ülkeyiz. Soruşturmaya açığız ancak bunun benimle ilgisi yok. Bağımsız kurumlarımız, herhangi bir kanun ihlalini soruşturmaya hazır" yorumunda bulundu.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Trump'ın Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, Demokrat başkan aday adayı Joe Biden'ın oğlunun Ukrayna'daki faaliyetleri hakkında soruşturma yürütülmesini istediğini öne sürmüştü.

Trump, söz konusu iddialar üzerine Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, Beyaz Saray ise görüşmenin dökümünü yayımlamıştı.

ABD basını, Trump'ın Ukrayna liderine ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediğini yazmış, Demokratlar bu iddianın ortaya çıkması üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söylemişti.

ABD Başkanı Trump'ın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker da azil soruşturmasına neden olan Ukrayna krizi nedeniyle istifa etmişti.