Yaşam

Türkiye, yasa değişikliğini tartışırken Hindistan'dan karar geldi: Hayvanlar insanlarla eşit haklara sahipler

Uttarakhand Yüksek Mahkemesi, hayvanların 'tüzel kişilik veya varlık' statüsünde olduğuna hükmetti

05 Temmuz 2018 17:03

Türkiye hayvanlara yönelik şiddete dair haberlerin artmasının ardından cezaları caydırıcılaştıracak düzeye taşıyacak yasa değişikliğini tartışırken, Hindistan'da bir mahkeme, bütün hayvanların insanlarla eşit haklara sahip olduğuna hükmetti. 

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre, Hindistan'ın kuzeyinde bulunan Uttarakhand Yüksek Mahkemesi, dün aldığı kararla hayvanların 'tüzel kişilik veya varlık' statüsünde olduğuna hükmetti.

Hakimler Rajiv Sharma ve Lokpal Singh ayrıca, hayvanlara karşı zulmün önlenmesi için aldıkları bir dizi kuralın 'bütün hayvan krallığı üzerinde' geçerli olmasına karar verdi. Uttarakhand mahkemesi, yaptığı açıklamasında "Kuş ve suda yaşayanlar da dahil olmak üzere tüm hayvan krallığı, tüzel kişiler olarak ilan edildi" dedi.

Caydırıcı etkisi olması hedefleniyor

Ulusal Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gereken kararın, kaçak avcılara, çevreyi kirleten şirketlere ve evcil hayvanları veya yabani hayvanları taciz edenlere yönelik caydırıcı bir etkisi olacak.

Öte yandan, Hindistan geçen yıl kutsal Ganj ve Yamuna nehirleri hakkında benzer bir çevre kararı verdi ve Yüksek Mahkeme, bölgeye bırakılan zehirli atıklarla mücadele etti.