Gündem

Türkiye gazetesi: Anne-babasını memlekete götüren çoğu Ak Partili 150 bin seçmen 23 Haziran’da sandığa gidecek

19 Mayıs 2019 15:00

T24

Türkiye gazetesi, 31 Mart’ta muhtarlık seçimi için anne-babasını memleketlerine oy kullanmaya götüren, ‘çoğu AKP’li 150 bin seçmenin 23 Haziran’da sandık başında olacağını ileri sürdü.

TIKLAYIN - CHP: AKP, oy kullanmayan seçmenlerin listesine nasıl ulaştı?

Gazetenin bugünkü ilk sayfasında yer alan Yücel Kayaoğlu imzalı haberde, AKP’nin İstanbul’da gerçekleştireceği seçim çalışmalarına dair AKP kurmaylarının şu ifadelerine yer verildi:

“Muhtar adaylarının yoğun baskısı nedeniyle zaten binlerce kişi seçmen kütüğünü İstanbul’dan taşımıştı. Bir de bizzat kendi seçmenimiz olduğunu bildiğimiz ama sandığa gitmediğini tespit ettiğimiz isimlerle yaptığımız temaslarda, bize anne veya babasını muhtarlık seçiminde oy kullanması için köye götürdüğünü söyleyenler oldu. Yani kendisi İstanbul’da seçmen görünüyor, ama anne-babası memleketinde kayıtlı. Yaşlı anne babası yalnız gitmesin diye onlara refakat ettiğini, bu nedenle İstanbul’da oy kullanamadığını söyleyen çok seçmen tespit ettik.”

“AK Parti kaynakları, İstanbul’da çocuklarının yanında yaşayan yaşlı anne-babalarını seçimler için memlekete götüren 100-150 bin civarında İstanbullu seçmen olduğunu tahmin ettiklerini, bu seçmenlerin 23 Haziran’da sandığa gitmelerini beklediklerini dile getirdi” denen haber şöyle devam etti:

“AK Parti kurmayları, İstanbul’da 1,7 milyonun üzerinde sandığa gitmeyen seçmen üzerinde yapılan analizlerde, bu seçmenlerin 900 bine yakınının ‘bilinçli olarak’ oy kullanmadığını gördüklerini söylüyor. AK Parti kaynakları, bu durumdaki kişilerin ‘Belediye başkanına veya milletvekilline kızgınlık, hizmetleri yeterli bulmama, parti politikalarına yönelik tepkiler ve ekonomi-hayat pahalılığı’ gibi nedenlerle sandığa gitmediklerini dile getirdi.”

CHP, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na başvurmuştu

AKP’li yetkililerin yaptıkları açıklamalarda, 23 Haziran öncesinde oy kullanmayan seçmenlere odaklanacaklarını söylemesi tepki çekmişti. CHP’li yetkililer, Yüksek Seçim Kurulu’nun bu bilgileri elde etmesinin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olduğunu belirterek AKP’nin bu listeleri nasıl elde ettiğini sorgulamıştı.

TIKLAYIN - AKP kısıtlı seçmen bilgilerini nasıl topladı?

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç da seçmenlerin kişisel sağlık verileri başta olmak üzere kişisel verilerini kanuna aykırı biçimde ele geçirilmiş olması iddiasıyla Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na başvurmuştu.