Dünya

Trump'tan olası İran savaşı yorumu: Eğer bir şey olursa çok uzun sürmeyecek

"İran'la savaş yolda mı?" sorusuna yanıt veren ABD Başkanı, "Umarım değildir" dedi

26 Haziran 2019 17:38

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile ABD arasında yaşanan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. Trump, 'İran'a karşı askeri harekat gerekirse kara kuvvetlerini kullanmaktan söz etmediğini ve kendileri çok güçlü konumda olduğundan herhangi bir çatışmanın uzun sürmeyeceğini' söyledi.

Fox'un iş-finans kanalına demeç veren Trump, Tahran'la ilgili yeni değerlendirmeler yaptı. Geçen hafta ABD'nin 100 milyon dolardan pahalı bir insansız hava aracınının Hürmüz Boğazı'nda düşürülmesinin ardından İran'a hava saldırısı emri verdiğini ama saldırıyı 10 dakika kala durdurduğunu söylemişti.

Fox Business Network'e telefonla konuşan Donald Trump, "İran'la savaş yolda mı?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Umarım değildir. Ama bir şey olursa biz çok güçlü pozisyondayız. Karaya asker indirmekten söz etmiyorum. Söylemek istediğim, eğer bir şey olursa çok uzun sürmeyeceğidir."

Trump, yine Almanya'yı NATO'nun savunma harcamalarına yeterli katkıda bulunmayarak ihmalkarlık yapmakla suçladı. Birçok konuda kısa açıklamalar yapan ABD Başkanı, şöyle bir yorumda bulundu:

"Japonya saldırıya uğrarsa biz 3. Dünya Savaşı'na gireriz. Oraya gider, onları canları pahasına korur hazinemizi harcarız. Ama biz saldırıya uğrarsak Japonya'nın bize yardım etmesine gerek olmaz. Onlar olanları Sony televizyondan izleyebilir."