Gündem

Toplumsal Bellek Platformu'ndan Canan Kaftancıoğlu'na destek

Kaftancıoğlu, hakkında 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle 28 Haziran'da hâkim karşısına çıkacak

27 Haziran 2019 10:57

CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na "Cumhurbaşkanına hakaret, Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından açılan dava 28 Haziran'da görülecek. Toplumsal Bellek Platformu, Kaftancıoğlu'na destek olmak amacıyla bir bildiri yayımladı. Platform, "CHP İstanbul İl Başkanı olan Canan Kaftancıoğlu'na açılan dava, İstanbul seçiminin kazanılmasındaki rolü nedeniyle iktidarın seçim yenilgisini birilerine fatura etmek istemesiyle doğrudan bağlantılıdır” dedi.

17 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Kaftancıoğlu hakkında Toplumsal Bellek Platformu, “Öncesinde ona dair yürütülen karalama kampanyalarını, ithamları, hatta sosyal medyada ve bir takım yandaş basında linç girişimlerini kaygıyla izledik. Bu çeşit saldırıların kendi yakınlarımızı nasıl bizden aldığını gördük. Dini ve milli değerleri bahane ederek Sabahattin Ali’den bu yana ezber ettiğimiz cinayetleri nasıl yaşadığımızı en iyi biz biliriz!” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu hakkında üretilen sahte içerikler delil kabul edilerek açılan davanın zamanlamasına vurgu yapan platform, “Bizim için bu dava, ailemizin bir parçasına yapılan cezalandırma istemi değildir yalnızca. Aynı zamanda bu ülkede yakınlarımız nezdinde yıllarca mücadele ettiğimiz değerlerimiz, adalet, hak, hukuk ve eşitlik arayışına karşı başlatılmış olmasıdır. Dahası ülkenin en büyük muhalefet partisinin il başkanını deyim yerindeyse hukuk dışı ithamlarla mahkeme koridorlarına çekerek muhalefete ciddi olarak, “yeter, sus, otur!” demektir. Bunu ne derin ailemizden acı çekerek el aldığımız geçmişimize ne de bizden sonra aydınlık yarınlar görsün diye hayaller kurduğumuz çocuklarımıza yakıştırabiliriz. Sonuna kadar ailemizin baş tacının yanında olacağımızı bildiririz" dedi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde: