Dünya

Thomas Cook'un iflasının ardından 8 bin İngiliz Türkiye'den ayrıldı

İngiltere, Thomas Cook yolcularının ülkeye dönüşlerini sağlamak için çok sayıda uçak göndermişti

25 Eylül 2019 19:58

İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasından sonra Türkiye'den 8 bin İngiliz turistin ülkelerine döndüğü bildirildi.

TIKLAYIN - Thomas Cook neden battı?

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, ekiplerinin pazartesi gününden beri Antalya, Dalaman, Bodrum ve İzmir havaalanlarında tüm Thomas Cook yolcularının İngiltere'ye dönüşlerini sağlamak için Türkiye'deki havaalanı ve turizm yetkilileriyle yakın biçimde çalıştıkları belirtildi.

TIKLAYIN - Thomas Cook'un iflası Türkiye turizm sektörü için ne anlama geliyor?

Türk yetkililere teşekkür

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Jennifer Anderson da büyükelçiliğin pazartesi erken saatlerden itibaren Thomas Cook yolcularının ve tatilcilerin İngiltere'ye dönüşünü desteklemek için çalıştığını kaydetti.

Yardım için görevlendirilen personelin fotoğraflarını sosyal medya hesabında paylaşan Anderson, "Olaydan etkilenenler için çok üzgünüz. Türk yetkililere bütün yardımları için teşekkür ediyoruz." ifadesini kullandı.

Antalya Valiliği'nden açıklama

Antalya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada ise "İngiltere operasyonlarını 23 Eylül itibarıyla durdurma kararı alan Thomas Cook Turizm Firmasının misafirlerinden 24 Eylül itibarıyla 8 uçakla 1700 yolcu, 25 Eylül'de 6 uçakla 1257 misafirimiz olmak üzere toplamda 14 uçak ile 2957 turist havalimanımızdan güvenli bir şekilde ülkelerine gönderilmiştir." bilgisi paylaşıldı. 

İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un kurtarma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından şirketin ticari faaliyetlerine son verdiği açıklanmıştı. Bunun üzerine İngiliz Sivil Havacılık Kurumu tarafından Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerde Thomas Cook rezervasyonuyla tatil yapan 150 bini aşkın İngiliz vatandaşının geri getirilmesi için operasyon başlatılmıştı.