Gündem

TERS YÖNE GİRİP 17 YAŞINDAKİ KIZI ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN MİNİBÜS ŞOFÖRÜ 10 YIL CEZAYA ÇARPTIRILDI

  * Kaza anı kamerada Haber: Yüksel KOÇ / İstanbul DHA Geçen yıl Kartal'da ters yöne girip17 yaşındaki Beyza Solmaz'a çarparak ölümüne neden olan minibüs şoförü Mehmet Ali Demir, Bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına neden o

20 Eylül 2018 15:14

 

* Kaza anı kamerada

Haber: Yüksel KOÇ / İstanbul DHA
Geçen yıl Kartal\'da ters yöne girip17 yaşındaki Beyza Solmaz\'a çarparak ölümüne neden olan minibüs şoförü Mehmet Ali Demir, Bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına neden olmak\" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 
İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi\'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu yargılanan minibüs şoförü Mehmet Ali Demir  ve avukatı katıldı. Beyza Solmaz\'ın annesi Elif Solmaz ve aynı kazada yaralanan babası Naci Solmaz da duruşmada hazır bulundu.
 
ATK SANIĞI ASLİ KUSURLU BULDU
Mahkeme Başkanı Zeynep Durdu Ak, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi\'nden gelen raporu özetledi. Raporda sanık Mehmet Ali Demir asli kusurlu, yayalar ise tali kusurlu. Karar duruşmasında tanık olarak dinlenen Nuran Sarı kaza sırasında orada olduğunu, kazayı gördüğünü, olaydan bir gün sonra polise giderek kendisini tanık olarak yazdırdığını söyledi. Olay anını anlatan Nuran Sarı, \"Olay yerinde karşıdan karşıya geçiyordum, büyük bir gürültü duydum. Arkamı dönüp baktığımda Beyza Solmaz yerde yatıyordu. Babası da diğer şeride geçmişti. O başka bir aracın altındaydı. Geliş gidiş yönü aynıydı, minibüs tek yönde gidiyordu\" dedi.
Solmaz Ailesi\'nin Avukatı Tuğba Bulut Yamaç, sanığın ters yönde hızlı giderek olaya neden olduğunu belirterek, \"Bilinçli taksir hükümlerinin uygulanmasını talep ediyorum. Ülkemizde trafik kazalarının çok olması nedeniyle kurallara uyma bakımından bir örnek teşkil etmesi bakımından alt sınırdan uzaklaşılarak hüküm kurulmasını istiyoruz\" dedi. 
Sanığın ters yönde ve hızlı araç kullandığı için kazanın meydana geldiğini savunan müşteki Elif Solmaz, \"Ailecek çok kötü durumdayız, en ağır cezayı almasını istiyorum\" dedi. 

\'İBRET OLSUN DİYE ÜST SINIRDAN CEZA VERİLMESİNİ İSTİYORUM\'
Minibüs şoförlerinin bu tarz kazalara sebebiyet vermeye devam ettiklerini söyleyen Naci Solmaz, \"Sanıktan şikayetçiyim. İbret olsun diye üst sınırdan ceza verilmesini talep ediyorum\" dedi.  Son sözü sorulan sanık, \"Ne yaparsam yapayım onların acısını dindiremem, pişmanım\" dedi.  Mahkeme, sanığı, \"Bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına neden olmak\" suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme iyi hal indirimi ile bu cezayı 10 yıla indirdi. Kazada asli kusurlu bulunan Mehmet Ali Demir\'in ehliyetine de 3 yıl süre ile el konuldu. 

İDDİANAMEDEN
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 30 Aralık 2017 tarihinde Kartal Üsküdar Caddesi üzerinde Mehmet Ali Demir yönetimindeki minibüsün ters yola girerek karşıdan karşıya geçmeye çalışan Beyza Solmaz ve babası Naci Solmaz\'a çarptığı, Beyza Solmaz\'ın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği, Naci Solmaz\'ın da ağır yaralandığı anlatılıyor. 
İddianamede sanık Mehmet Ali Demir için, \"Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak\" suçundan 3 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyordu.


Görüntü Dökümü:
-GÜVENLİK KAMERASI
-Kaza anı 
 
 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir