Gündem

Tekel bayileri, AKP'nin yasa teklifi için konuştu: Cezalar 320 bin olursa, onbinlerce esnaf işsiz kalır

27 Haziran 2020 13:32

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği, alkollü içki satışı yapan iş yerlerine getirilen 65 bin ile 320 bin TL arasında değişen para cezası kesilmesine yönelik yasa teklifi için "Saat 22:00’den sonra alkol satışına yönelik cezaların üst sınırı 320 bine kadar artırılırsa, onbinlerce esnaf işsiz kalabilir. Pandemi sürecinde yaşanan zorluklar sürerken, alkol satış yasağı 24:00’e çekilmeli" dedi.

AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile bir grup AKP'li vekilin gece saat 22:00 ile sabah saat 06:00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapan iş yerlerine 65 bin lira ile 320 bin lira arasında değişen tutarlarda para cezası kesilmesi yönünde yasa teklifi hazırlığı içinde olduğu şeklindeki haberlere, Tekel bayilerinden de tepki gecikmedi.

"150 bin kişiyi ailesiyle birlikte geçim sıkıntısına sürükleyecek"

Sputnik'in haberine göre; Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği’nin Sputnik’e ilettiği yazılı açıklamada "Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ‘nde alkollü içecekler satışına yönelik maddelerin yer aldığını görüyoruz. Alkollü içeceklerin satışına yönelik alınmaya çalışılan önlemleri anlıyoruz.

Bununla birlikte Anayasa'daki ticaret özgürlüğünün ve ticari hayatın sürdürülebilirliğinin dikkate alınmasının öneminin altını yeniden çizeriz. Orantısız düzenleme ve yaptırımların binlerce işletmeyi kapanma noktasına getirebileceğini ve 150 bin kişiyi işsiz bırakıp, ailesiyle birlikte geçim sıkıntısına sürükleyeceğini ifade etmek isteriz
" denildi.

"Yasaklar 00.00'a çekilmeli"

Üst sınırı 320 bin lira olan bu cezalar yürürlüğe girdiği takdirde pek çok esnafın ticari hayatının sonlanacağına işaret eden dernek yetkilileri, "Ekonominin belirsiz olduğu ve on birlerce küçük esnafın ayakta durmakta dahi zorlandığı böylesi bir pandemi sürecinde biz yeni yaptırımlar değil ticaretimizin sürdürülebilirliğine can suyu olacak düzenlemeler görmeyi bekliyoruz.

Zaten anayasamızın ilgili maddesinde de devletimizin esnafları ve esnaf faaliyetlerini desteklemesi gerektiği de açıkça düzenlenmiştir. Talebimiz, 22:00 yasağının 24:00’e çekilmesi ve insanların sağlık politikaları kapsamında evde kalmaya teşvik edildiği bu süreçte, evlere teslim yönteminin önünün açılmasıdır
" diye ekledi.