Gündem

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın istifa günü

Yarın, siyasi partilerin adaylarını en geç yarın 17.00’ye kadar il ve ilçe seçim kurullarına bildirmesi gerekiyor

18 Şubat 2019 07:39

AKP’nin İstanbul Belediye (İBB) başkan adayı Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifası ve siyasi partilerin belediye başkanı ve belediye meclis üyeliklerini belirlemesi için son haftaya girildi. Yıldırım’ın bugün istifa etmesi beklenirken, yarın da siyasi partilerin de adaylarını en geç yarın 17.00’ye kadar il ve ilçe seçim kurullarına bildirmesi gerekiyor.

Uzun süre TBMM Başkanlığı’ndan istifa edip etmeyeceği tartışılan Yıldırım’ın bugün istifasını vermesi bekleniyor. Yıldırım ile istifasının ardından seçime kadar Geçici TBMM Başkanlığı’nı yürütecek olan MHP’li TBMM Başkanvekili Celal Adan arasında görev teslim töreni yapılacak. Yıldırım akşam da eski TBMM başkanları ve milletvekillerine veda yemeği verecek. Yıldırım’ın istifası, yarın TBMM Genel Kurulu’nda okunacak. Bu işlemin ardından da yeni TBMM Başkanlığı için 5 günlük başvuru süresi başlayacak. Başvurular, 23 Şubat saat 17.00’de sona erecek.

Anayasaya göre TBMM Başkanı seçimleri 4 turda yapılıyor. İlk iki turda üçte iki çoğunluk (400), 3. turda ise salt çoğunluk (301) gerekiyor. MHP’nin de desteğiyle AKP’li adayın 3. turda seçilmesi bekleniyor. AKP, 24 Şubat Pazar günü tüm turları yaparak seçimi tamamlamak istiyor. AKP’nin geçen hafta verdiği 2 torba yasa önerisinin bu hafta genel kuruldan geçmesi durumunda da 24 Şubat günü TBMM’nin çalışmalarına 1 Nisan’a kadar ara vermesi bekleniyor.

Yıldırım’ın yerine seçilecek TBMM Başkanı için AKP içinde Grup Başkanı Naci Bostancı, TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop ve Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ’ın adı yoğun biçimde konuşuluyor. Bir sürpriz olmazsa bu 3 isimden birinin TBMM Başkanlığı’na aday gösterileceği konuşuluyor. Parti kulislerinde Bostancı’nın adının öne çıktığı kaydediliyor.