Sağlık

Müezzinoğlu: 'Tam gün küskünü' hocalar 2 kat ücretle üniversiteye geri dönecek

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni yasama döneminde, hocaların yüzde 70'ini üniversiteye geri döndürecek bir 'tam gün' düzenlemesi yapacaklarını söyledi

16 Eylül 2013 14:24

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tıp fakültelerindeki hocaları özel muayenehane ile üniversite arasında tercih yapmaya zorlayan ve kamuoyunda Tam Gün Yasası olarak bilinen düzenlemenin değişeceği mesajını verdi.
 
Müezzinoğlu'nun açıkladığı düzenleme ile, hocalara mesai saatinden sonra muayenehanelerde belirlenen fiyatın 2 katı ücret verilecek. Eski düzenlemeden dolayı küskünlük yaşayan hocaların yüzde 70’inin üniversiteye dönmesini beklediklerini vurgulayan Müezzinoğlu, hastanelerde doktorlara yönelik uygulanan performans sisteminin de yeniden revize edileceğini belirtti. Daha düzenli hale getirilecek yeni sistemin bir iki aya kadar hayata geçirileceğinin altını çizdi.
 
 

Sporculara ciddi destek geliyor

 
 
Sağlık Bakanı’nın gündemindeki bir diğer konuyu ise sporculara yönelik destek çalışmaları oluşturdu. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ciddi sağlık yatırımlarının yapılacağını söyleyen Müezzinoğlu, Ankara’da Sağlık Bakanlığı bünyesinde ‘Doping Kontrol Merkezi’nin kurulacağını, İstanbul İkitelli’de Spor Hastanesi açılacağını kaydetti. Bu hastanenin işlevini ise şöyle açıkladı: “Kulüpler çocukları buraya getirecek. Gelecek vaat eden çocuklar burada uzman ekiplerce 8-9 yaşındayken takibe alınacak. Hangi spor dalına yatkınlığı varsa yol haritası belirlenecek “Nasıl hareket etmeli, nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli, hangi proteinleri almalı?” hepsi bir plan dahilinde olacak. Bu 17-18 yaşına kadar devam edecek. Sağlık danışmanları sporcuya her türlü sağlık desteğini vererek, onu en ideal sporcu haline getirecek. Profesyonel sporculara da ciddi destekler verilecek. Sporcunun sakatlanmasını engelleme, performansını daha üst seviyeye çıkarma için egzersiz programları belirlenecek. Spor dalına göre sağlık sorunlarına çözüm üretme ve ona göre tedavi seçenekleri uygulama gibi işlevler yerine getirilecek.”
 
 

'Amacımız ilaç icat etmek'

 
 
Sağlık alanındaki en önemli hedeflerinden birinin hem ilaç anlamında hem de tıbbi cihaz anlamında Türkiye’nin Ar-Ge ve teknoloji geliştirme olduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu, bu konuda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK ile ortak çalıştıklarını söyledi. Çalışmaların hedefini ise şu sözlerle özetledi: “Şu ilaç Türkiye’de üretildi değil, bu ilaç Türkiye’de icat edildi, Ar-Ge’si Türkiye’de yapıldı, denilmeli. Türkiye’yi, dünyaya bunu sunabilecek bir noktaya taşımalıyız.”
 
 

Aile hekimleri acil servislerde deneyim edinecek

 
 
Bakan Müezzinoğlu, aile hekimlerinin devlet hastanelerinde nöbet tutmasıyla ilgili tartışmaları ise şöyle değerlendirdi: “Amacımız aile hekimlerinin acil konseptinden uzak kalmamasını sağlamak. Aile hekimleri hem eğitim kapsamında hem de tecrübe anlamında ayda bir ya da iki kere nöbet tutacak. Bu aile hekimliği uzmanlık eğitimi için de önemli. Aile hekimlerinden en acil hastaya bakmasını istemiyoruz. Acillere gelen ve yeşil alan dediğimiz poliklinik seviyesinde hastalara bakmasını istiyoruz."
 
İllerdeki Sağlık Müdürü, halk sağlığı müdürü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği arasındaki yetki karmaşası problemine de değinen Müezzinoğlu, sıkıntıların çözülmesi için geçtiğimiz günlerde genelge yayınladıklarını aktardı. Yeni dönemde yapacakları birkaç düzenleme ile genelgenin daha aktif hale geleceğini belirtirken, il sağlık müdürlüklerinin bu üçlü yapı arasında koordinatör konumunda olacağını ve daha etkili hale geleceğini vurguladı.
 

Aşılama oranı %97

 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, önlenebilir hastalıklarla mücadele konusunun önemine işaret etti. 
Bu konuda önemli aşama kaydettiklerini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, "Aşılama oranımız yüzde 97'lere ulaştı. Çocuk çağı aşı takviminde 2005'te 7 olan antijen sayısını 7 yılda 13'e çıkardık. Çocuklarımızı 13 ayrı hastalığa karşı çocuklarımızı korumuş oluyoruz. Koruyucu hekimlik alanında yaptığımız çalışmalarda gösterdiğimiz hassasiyet bundan sonra da artarak devam edecek. Ülkemiz için öncelikli sağlık sorunu olan sigara ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesine yönelik kapsamlı program yürütüyoruz. Bu mücadelede önemli başarılar elde ettik. Bu başarımız Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya ülkelerine örnek gösteriliyor. Bu arada şunun altını özellikle çizmek istiyorum ki sayın Başbakanımız'ın bu konuya verdiği önem ve her türlü desteği bu başarımızın itici gücü olarak gördük" diye konuştu.
Tütün ve ürünleriyle mücadeleye de değinen Müezzinoğlu, toplantıda, Avrupa Ruh Sağlığı Eylem Planı'nın tartışılarak karara bağlanacağını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, önemli bir küresel halk sağlığı sorunu olan obeziteyle etkili bir şekilde mücadeleye başladıklarını da hatırlattı.