Dünya

Suudi Arabistan'ın yeni Enerji Bakanı Prens bin Selman

Suudi Arabistan'da ilk kez enerji bakanlığı görevine bir kraliyet mensubu atandı

08 Eylül 2019 08:25

Suudi Arabistan Kralı Selman ülkenin enerji bakanını görevden alarak yerine oğlu Abdülaziz Bin Selman'ı atadı. 

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yayımlanan yeni kraliyet kararnamelerine göre, Enerji Bakanı Falih ile Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı Abdülaziz bin Abdullah Abdülkerim'in görevlerine son verildi.

Suudi Arabistan'ın yeni enerji bakanı veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın büyük abisi ve enerji sektöründe çalışmalarıyla biliniyor. 2017'den beri Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan bin Selman'ın veliaht kardeşiyle yakınlığı bilinmiyor. 

Dünyanın en büyük enerji ihracatı yapan ülkesinde ilk defa kraliyet ailesinden biri enerji bakanlığı görevine getirildi. 

Enerji Bakanlığı görevinden alınan Halid Falih, geçen hafta da ülkenin milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun yönetim kurulu başkanlığından da alınarak, yerine Suudi Arabistan Ulusal Yatırım Fonu Başkanı Yasir Osman el-Rumeyyan atanmıştı.

Falih, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yerine atanan Ulusal Yatırım Fonu Başkanı Rumeyyan'ı tebrik etmiş ve Saudi Aramco şirketinin hisselerini borsaya açma süreci için önemli bir adım olduğuna dikkati çekmişti.