Dünya Basınında Bugün

Sunak'ın yeşil hedeflerdeki U dönüşü, Suudi kraldan nükleer tehdidi, Netanyahu-Biden görüşmesi, Ukrayna'nın Kırım saldırıları | Dünya Basınında Bugün

21 Eylül 2023 09:13

T24 Dış Haberler

İngiltere Başbakan Rishi Sunak, yeşil hedeflerden U dönüşü yaparak dün yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışına ilişkin yasağı 2030'dan 2035'e kadar erteledi. Ayrıca hanelerin beşte birini 2035'ten itibaren yeni gaz kazanlarının satışını aşamalı olarak durdurma planından muaf tuttu. Sunak, ısı pompalarına geçmenin "orantısız bir şekilde pahalı" olacağı beş milyon hanenin "hiçbir zaman" gazdan vazgeçmek zorunda kalmayacağını söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçen aralık ayında göreve dönmesinden bu yana ilk kez ABD Başkanı Joe Biden'la, BM Genel Kurulu için gittiği New York'ta yüz yüze görüştü. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İran'ın nükleer silah edinmesi halinde Krallığın da benzer bir eylem planı izleyeceği konusunda uyardı. Ukrayna, Kırım'daki son teknolojiye sahip Rus hava savunma sistemlerini imha etti ve doğudaki Bahmut kenti yakınlarındaki iki önemli kasabayı ele geçirdi. Azerbaycan'ın başlattığı askeri operasyonun ardından Dağlık Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni kuvvetleri, bölgedeki Rusya Barış Gücü tarafından teklif edilen ateşkesi kabul etti.

21 Eylül 2023'te dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

The Times | Sunak'ın yeşil hedefler kumarı

The Guardian | Başbakan net sıfır hedeflerinde geri adım atarken yeşil şenlik ateşi

The Daily Telegraph | Sunak halkı net sıfır acısından kurtarıyor

The Independent | Muhafazakarlar Sunak'ın net sıfır vaadine ihaneti yüzünden savaşta

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, bir politika değişikliği yaparak hükümetin bazı temel 'yeşil' taahhütlerini zayıflattı. 

Sunak, dün yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışına ilişkin yasağı 2030'dan 2035'e kadar erteledi. Ayrıca hanelerin beşte birini 2035'ten itibaren yeni gaz kazanlarının satışını aşamalı olarak durdurma planından muaf tuttu. Sunak, ısı pompalarına geçmenin "orantısız bir şekilde pahalı" olacağı beş milyon hanenin "hiçbir zaman" gazdan vazgeçmek zorunda kalmayacağını söyledi. 

Sunak, "Westminster'ın, doğru bilgilendirilmiş bir ulusal tartışma olmaksızın çalışan insanlara bu kadar önemli maliyetler yüklemesi doğru olamaz. Eğer bu yolda ilerlemeye devam edersek, İngiliz halkının rızasını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırız ve ortaya çıkan tepki sadece belirli politikalara karşı değil, daha geniş misyonun kendisine karşı da olacak" dedi. 

Sunak, bu kararı nedeniyle hem tepkiler alıyor hem de destek görüyor. 

The Times gazetesi, Sunak'ın hedefler konusundaki U dönüşünü 'kumar' olarak nitelendirdi. Haberde Sunak'ın bazı muhafazakar milletvekilleri, iklim gözlemcileri ve endüstri liderleri tarafından eleştirilmesine dikkat çekildi. Ayrıca İşçi Partisi'nin iktidara gelmesi halinde yeni benzinli ve dizel araçların satışına getirilen yasağı yeniden uygulamaya koyacağını açıkladığını hatırlatan gazete, bu hamlenin Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi arasındaki net bir ayrımı işaret ettiğini yazdı. 

Gazete ayrıca "Başbakan konuşmasında bir sonraki seçimler öncesinde kendisini değişimin adayı olarak konumlandırmaya çalıştı" yorumunda bulundu. 

The Guardian gazetesi, kararlara çevreci grupların itiraz etmesinin beklendiğini yazdı. Çünkü hükümetin farklı sektörler için net karbon bütçeleri ile 2050 hedefine nasıl ulaşacağını tam olarak ortaya koymak gibi yasal bir yükümlülüğü olduğundan çevreci gruplar, yeni kararlara mahkemede itiraz edebilir. 

The Daily Telegraph, yeşil hedefler için 'acı' ifadesini kullanarak politikaların halkı ek maliyetlerden kurtaracağını öne çıkardı. Gazete Sunak'ın seleflerine yönelik eleştirilerine de sayfalarında yer verdi. Sunak, "Zor seçimler ve fedakarlıklar konusunda halka karşı dürüst olmadan ve oraya nasıl ulaşacağımız konusunda anlamlı demokratik bir tartışma olmadan kısa vadeli bir manşet için bir hedef öne sürmenin iddialı hiçbir yanı yok" dedi.

The Independent gazetesi ise Sunak'ın bu U dönüşünün Muhafazakarlar içindeki etkisini ilk sayfasına taşıdı. Ford, Sunak'ı elektrikli otomobil endüstrisini baltalamakla suçlarken eski bakanlardan Zac Goldsmith de Britanya'nın iklim krizi konusundaki kredibilitesini mahvetmekle suçluyor. 


Al Arabiya | Selman: İran nükleer silah alırsa biz de alacağız; Suudi Arabistan İsrail'in normalleşmesine 'yaklaştı'

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İran'ın nükleer silah edinmesi halinde Krallığın da benzer bir eylem planı izleyeceği konusunda uyardı. 

Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirme çabalarını tartışan Selman, kaydedilen ilerlemeye ilişkin iyimserliğini dile getirerek "Her geçen gün yaklaşıyoruz" dedi. 

ABD'nin aracılık ettiği İsrail ile görüşmelerin askıya alındığı iddiasını reddetti.

İsrail ile normalleşme bağlamında Filistin meselesinin önemine değinen Selman, “Filistin meselesi bizim için çok önemli. O kısmı çözmemiz lazım. Nereye gittiğimizi görmemiz lazım. Bunun Filistinlilerin hayatını kolaylaştıracak, İsrail'i Orta Doğu'da bir oyuncu haline getirecek bir yere ulaşmasını umuyoruz" diye konuştu.


New York Times | Netanyahu ile görüşen Biden, 'birlik' vurgusu yaptı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçen aralık ayında göreve dönmesinden bu yana ilk kez ABD Başkanı Joe Biden'la, BM Genel Kurulu için gittiği New York'ta yüz yüze görüştü. New York Times, Biden'ın Netanyahu'ya iç politikaları sebebiyle uyguladığı "kişisel moratoryumu" sonlandırdığını ifade etti. New York Times, Biden'ın İran'ın nükleer silah yapmasını önlemek için birlik olunması gerektiği mesajını verdiğini aktardı. 


The Washington Post | Fed, faizi şimdilik sabit tuttu 

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Banka piyasa beklentilerine paralel olarak federal fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu ama kasımda bir faiz artışı daha gelebileceği sinyalini verdi.


Al Jazeera | Ukrayna, Kırım'da son teknoloji hava savunma sistemlerine sahip Rus gemilerini vurdu

Ukrayna, savaşın 82. haftasında Kırım'daki son teknolojiye sahip Rus hava savunma sistemlerini imha etti ve doğudaki Bahmut kenti yakınlarındaki iki önemli kasabayı ele geçirdi.

Ukrayna, Rusya'nın Karadeniz Filosuna ve Kırım'daki Sivastopol üssüne yönelik saldırılarını artırıyor.

12 Eylül'de Ukrayna, füzeler ve insansız hava araçları fırlatarak Rus çıkarma gemisi Minsk'i ve onarım için Sivastopol'a yanaşmış Kilo sınıfı bir denizaltıyı vurmuştu. 


Moscow Times | Karabağ silahsızlanma sözü verirken Azerbaycan "antiterör operasyonu"nu durdurdu

Azerbaycan'ın başlattığı askeri operasyonun ardından Dağlık Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni kuvvetleri, bölgedeki Rusya Barış Gücü tarafından teklif edilen ateşkesi kabul etti.

Ermeni kuvvetler, savunma hatlarının Azerbaycan askerleri tarafından delindiğini; bazı önemli tepelerin ve yolların kontrolünün Azerbaycan ordusu tarafından sağlandığını ifade etti. 

Uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprakları üzerinde bulunan ve tanınırlığı olmayan "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti", mevcut şartlarda çarşamba saat 13.00 itibariyle başlayacak şekilde "ateşkesi kabul etmekten başka çareleri olmadığını" ifade etti. Ermeni yetkililer, kabul edilen ateşkes teklifini bölgedeki Rus Barış Gücü'nün yaptığını bildirdi. 

Bakü'den yapılan açıklamada Karabağ'daki Ermeni güçlerin "silahlarını bırakmayı, çatışma mevziilerini ve askeri üslerini terk etmeyi ve tamamen silahsızlanmayı kabul ettiği" ifade edildi.