Gündem

Sözcü yazarı Zeyrek: Yeni normalde TBMM'in berber ve kuaförler kadar yeri olmayacak!

"Ülkenin geleceği için artık AK Parti'nin içinden de gelmeye başlayan bu makul seslere kulak vermeli"

11 Mayıs 2020 10:39

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası 'yeni normalleşme' adımlarında alışveriş merkezlerinin açılmasına rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmamasına dikkat çekti. Zeyrek, "AVM'ler, çantacılar, ayakkabı satıcıları, tekstil mağazaları, berber ve kuaför dükkanları açılacak, bir tek 600 milletvekili olan TBMM kapalı kalacak. Üstelik, TBMM'de tedbir almak AVM'lerde, fabrikalarda tedbir almaktan çok daha kolayken. Sanki 'yeni normal'de TBMM'nin berber ve kuaförler kadar yeri olmayacak!" düşüncesini dile getirdi. 

Zeyrek, "Ne zamandır, Türkiye'de devlet yönetimi konusundaki tartışmaları ilgiyle izliyor, yeni sisteme dair yazılanları övgü mü eleştiri mi ayırt etmeden okuyordum. Bir süre daha bu tartışmaları dahil olmadan izlemek niyetindeydim ama iki şey kararımı değiştirdi:  İlki, salgında 'yeni normale' dönme kararındaki 'açılacak yerler' listesiydi. Bugünden itibaren binlerce insanın aynı anda girip çıkacağı büyük fabrikalar, AVM'ler, çantacılar, ayakkabı satıcıları, tekstil mağazaları, berber ve kuaför dükkanları açılacak, bir tek 600 milletvekili olan TBMM kapalı kalacak. Üstelik, TBMM'de tedbir almak AVM'lerde, fabrikalarda tedbir almaktan çok daha kolayken. Sanki 'yeni normal'de TBMM'nin berber ve kuaförler kadar yeri olmayacak! Sanki vekilin canı can, milletinki değil! Oysa salgın sonrası ekonomik sosyal sorunlara çözüm üretecek, yol haritası çizecek en önemli adres TBMM'ydi." görüşünü savundu. 

Zeyrek, "kincisi ise AK Parti'nin sağlık çalışanlarına teşekkür için hazırladığı videoydu. Televizyon ekranında ilk gördüğümde çok hoşlandım. Suluboya desenleri, müziği, şarkıyı söyleyenlerin sesi etkileyiciydi. Şarkının sözleri de anlamlıydı: 'Biz burada yuvamızda yaşıyorken güvende/ Sen savaşın ortasında/ Koşuyorsun en önde/Nefesimiz kesilirse bir an / Şefkat sende güç sende /Bedenimiz yenilirse bir gün / Sevgi sende umut sende / Bu milletin gücünü her an kalbinde hisset…' Tam resimlerin ve müziğin güzelliğini hissedip, 'helal olsun sağlık emekçilerinin hakkını teslim etmişler' demişken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın göründüğü ekrana belirdi. Erdoğan'ın fotoğrafı yaklaştıkça sağlık çalışanlarının resimleri uzaklaştı.  Bütün sağlık çalışanları Erdoğan'ı izlemeye başladı ve Erdoğan ekranda tek başınayken şarkı şöyle devam etti: 'Canlar önce Allah'a sonra sana emanet…' Bu finalden sonra şarkının sözlerini yeniden okuyunca, aynı zamanda Erdoğan'a yazıldığını anlamam zor olmadı." ifadesini kullandı. 

Zeyrek yazısında şunları kaydetti: 

Videodaki mesaj, AK Parti ve Erdoğan'ın yakın çalışma ekibinin son dönemde kullandığı “kurtarıcı lider” söylemiyle bire bir örtüşüyordu. Canlarımız dahi önce Allah'a sonra O'na emanet. İşte bu yüzden devlet yönetiminde daha fazla şeffaflık, adalet, hakkaniyet, özgürlük beklemek, bu konularda Erdoğan'ı eleştirmek sadece Erdoğan'a karşı değil, millete karşı “düşmanca” bir tavırdı!Türkiye'nin “sahip”, “kurtarıcı” gibi  sıfatlarla anılan bir “lider kültürü”nden çok demokrasiye, hukuk devletine ve egemenliğimizi temsil eden TBMM'ye ve devlet yönetiminde bunları önceleyen liderlere ihtiyacı var. Ülkenin geleceği için artık AK Parti'nin içinden de gelmeye başlayan bu makul seslere kulak vermeli. Çünkü bu ülke ve gelecek hepimizin!

Yazının devamı için tıklayın