Gündem

Ceren Özdemir’in cezaevinden iki kez kaçan katiliyle ilgili eleştirilere Soylu’dan yanıt: Her uygulamayı eleştirebilmemiz söz konusu değil

05 Aralık 2019 12:10

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cezaevinden firar eden katil zanlısının Ceren Özdemir'i öldürmesiyle ilgili yapılan güvenlik eleştirilerine karşılık verdi. Soylu, iki kez cezaevinden firar eden bir zanlıya neden bir kez daha dışarı çıkma izninin verildiği yönündeki soruya, "Her uygulamayı eleştirebilme durumunda değiliz. Her kurumun kendine ait uygulamaları söz konusudur" diye yanıt verdi.

İçişleri Bakanı Soylu devamında ise söz konusu zanlı için, "Bir katilden bahsediyoruz. Bir dakika sonra nasıl bir muameleyle kaşı karşıya kalacağınızı bilemeyeceğiniz bir sapkından bahsediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu tip firari olaylar söz konusu olabileceğini, Bakanlık olarak işlerinin bu zanlıları bir an evvel yakalamak olduğunu söyleyen Soylu, Bursa'da kayıp dağcıların 3 gündür bulunamadığını hatırlattı ve şöyle konuştu:

"Bulduğumuz oluyor. Bulamadığımız oluyor. Nasıl bulacaksınız bunu? Teknik takip yapmak zorundayız. Teknik takibe imkân sağlayan bir araç söz konusu değildiyse de bunu bulamıyorsunuz. 3-4 gündür Bursa'da kayıp dağcıları arıyoruz. Bir bölgede biz onları bulamıyoruz. Bütün ekiplerimiz bu işin içerisinde. Onlar kaçmak da istemiyorlar. Neticede kaçmak isteyen, firari olduğunu bilip yakalanmak istemeyenlerle ilgili de çaba sarf ediyoruz. Yakaladıklarımız oluyor, yakalayamadıklarımız oluyor. Bu bütün Türkiye'nin bir güvenlik endişesiyle karşı karşıya kaldığını göstermez."

Son olarak Soylu, Adil Öksüz ile ilgili önceki açıklamalarına ilişkin gelen bir soruya yanıt vermekten kaçındı. Soylu konuyla ilgili muhalefet eleştirilerine karşılık olarak da, "İşleri o" diyerek tek bir cümle yanıt verdi.

Soylu'nun açıklamaları şöyle:

Bu cinayetin hemen akabinde özellikle bizim güvenlik güçlerimiz gerek teknik olsun, gerek analiz olsun gerekse kameraların izlenmesi münasebetiyle bir sonuç aldılar. Ama tabii bu ölen kızımızı geri getirmiyor. Günün sonunda böyle bir fotoğrafla karşı karşıyayız. Başsağlığı diliyoruz. Soruşturma devam ediyor. Adliye'ye sevk edildi. Onun söyledikleri var. Ne kadar doğrudur, neyi yansıtıyor, elbette ki bu soruşturma çerçevesinde ortaya çıkacak bir durumdur. Şu andan itibaren hem savcılık ve kolluk kuvvetleri gerekli araştırmalar yaparak bunun nedeninin tam olarak ne olduğunu bir vesileyle ortaya koyacaklar. Daha önce bir tanışıklıkları olmadığı böyle bir süreç içinde bulunmadıkları aşikar. Ortada. Daha doğrusu bunun farklı yöne evrilebilecek bir bilgimiz de söz konusu değil.Şu ana kadar yapılan tespitlerde tanışıklıkları söz konusu değil. Farklı bir durum söz konusu. İnşallah bu durumu tespit edip tamamen kamuoyuna da bu cinayetin neden ve niçin gerçekleştirildiği hususunu açıklayabiliriz.

Cezaevinden kaçtıktan sonra 48 saat boyunca katil zanlısının halkın arasında gezdiği dolayısıyla hakkında yakalama kararı çıkartıldıktan sonra durumun neden saklanıldığı; Vali'nin durumla ilgili duyuru yapması söz konusu olsaydı bu kadar rahat gezemeyeceği yönünde eleştiriler yapılıyor. İçişleri Bakanlığı ve valilik cinayet işlenmeden önce ne gibi tedbirler aldı?

Yılbaşından bugüne kadar onlarca huzur operasyonu yaptık, binlerce firari yakaladık. Bunların bir kısmı onun gibi cezaevi firarisi, bir kısmı hakkında hüküm verilip kanun kaçağı durumda olanlar. Bu kişi de sizin de bahsettiğiniz süreç içerisinde kanun kaçağı olduğu yönündeki duyurular belirli prosedürler çerçevesinde her yere ifade edildi. Böyle bir meseleyle karşı karşıya kalınacağını ve her firarinin bir cinayet işleyebileceğine yönelik bir bilgimiz söz konusu değil. Bizim görevimiz bütün firarileri yakalamak ve adalete teslim etmektir. Elbette ki bu tip eleştiriler muhakkak olacaktır. Hele bazı çevreler attığımız adıma eleştiri getirmektedir. Ama bilmenizi isterim ki, bütün bu eleştiriler bu kızımızın geri dönmesini sağlamayacaktır. Hakikaten elinde bıçak olup hiç tanımadığı bir insanı katledebilecek bir caniyle karşı karşıyayız. Firar etmiş ve bunu bir cinayete döndürmüş bir caniyle karşı karşıyayız."

Açık cezaevlerinin mahkûmların dışarı çıkarılmasına olanak sağlayan düzenleme hakkında ne düşünüyorsunuz? İki kez firar ettiği halde tekrardan izin verilmesi söz konusu. Bir suistimal söz konusu mudur?

Her uygulamayı eleştirebilme durumunda değiliz. Her kurumun kendine ait uygulamaları söz konusudur. Bu uygulamalar da bugün oluşmuş kurallar değildir. Uygulamalar yapılıyor. Açık ve kapalı cezaevlerinde bir takım uygulamalar yapılıyor. Bu uygulamalarla ilgili sürekli olarak bir olay başımıza geldiğinde tüm sistemi değiştirecek bir adım atıyorsak orada da başka bir problem oluşuyor demektir. Bizim bir sistemimiz var. Ve bu sistem devam ediyor. Bu tip firari olaylar söz konusu olabilir. Bizim görevimiz yakalamaktır. Bulduğumuz oluyor. Bulamadığımız oluyor. Nasıl bulacaksınız bunu? Teknik takip yapmak zorundayız. Teknik takibe imkân sağlayan bir araç söz konusu değildiyse de bunu bulamıyorsunuz. 3-4 gündür Bursa'da kayıp dağcıları arıyoruz. Bir bölgede biz onları bulamıyoruz. Bütün ekiplerimiz bu işin içerisinde. Onlar kaçmak da istemiyorlar. Neticede kaçmak isteyen, firari olduğunu bilip yakalanmak istemeyenlerle ilgili de çaba sarf ediyoruz. Yakaladıklarımız oluyor, yakalayamadıklarımız oluyor. Bu bütün Türkiye'nin bir güvenlik endişesiyle karşı karşıya kaldığını göstermez. Bir katilden bahsediyoruz. Bir dakika sonra nasıl bir muameleyle kaşı karşıya kalacağınızı bilemeyeceğiniz bir sapkından bahsediyoruz.

Tanımadığı bir insan. Bunun üzerinden mi alınacak bütün tedbirler. Arkadaşlar Türkiye'ni on yıllardan beri işleyen bir hukuki sistemi var. Elbette ki bu sistemde değişiklikler yapılması gerekiyorsa zamanın getirdiği bir takım ihtiyaçlar oluşuyorsa bunlar yapılacaktır. Elbette ki biz her olay sonunda kendi iç işleyişimizi değerlendiriyoruz. Bu her şeyin çok kötü gittiği anlamına gelmiyor. Evet böyle bir olayla karşı karşıya kaldık. Bizim ihtimalimiz nerededir İki günlük bir firarinin bulunamamasındaki ihmal nedir bunları değerlendiriyoruz.

 


*İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katledilen Ceren Özdemir hakkındaki “Katille bir tanışıklıkları söz konusu değil” ifadesi ilk haberimizde sehven yanlış aktarılmıştır. Düzeltir, Bakan Soylu ve okurlarımızdan özür dileriz.