Gündem

Sokağa çıkma yasağını ihlal eden 35 bin 422 kişiye adli ya da idari işlem uygulandı

İçişleri Bakanlığı: Denetimler önümüzdeki hafta içi de yoğun bir şekilde devam edecek

26 Nisan 2020 21:11

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 ilde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının bu gece saat 24.00’da sona ereceğine dair resmî açıklama yaptı.

Açıklamada, "Sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı 22 Nisan Çarşamba günü saat 24.00 ile 26 Nisan Pazar günü saat 20.00 arasında kurallara uymayan toplam 35 bin 422 kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirilmiştir" denildi. 

Açıklamada Koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina uygulana yer sayısının da verildi:

“Kapsamda 51 ilimizdeki, 2 ilçenin tamamında, 1 ilçenin merkezinde, 4 beldede, 76 mahallede, 71 köyde ve 8 mezra olmak üzere toplam 162 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 222 bin 921’dir. 44 ildeki, 177 yerleşim yerinde ise karantina kararı kaldırılmıştır.”

"Giriş-çıkış kısıtlamaları devam edecek"

Açıklamada sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle beraber uyulması gereken kurallar ise şöyle aktarıldı:

Ülke genelinde emniyet ve jandarma birimlerince pazar yerleri, marketler/süpermarketler vb. iş yerleri ile vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu meydan, cadde ve sokaklarda; sosyal mesafe, sosyal izolasyon İle bu alanlarda maske takma zorunluluğuna yönelik denetimler, önümüzdeki hafta içi de yoğun bir şekilde devam edecektir.

Buna karşılık 31 il için getirilen şehir giriş/çıkış sınırlaması ve ülke genelinde 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız ve 20 yaş altındaki çocuklarımız/gençlerimizin sokağa çıkmalarına ilişkin kısıtlamalar (istisnalar hariç) ise aynı şekilde devam edecektir.

Vatandaşlar toplu taşıma araçları ile seyahatlerde, pazar yeri, market/süpermarket ve fırınlardan yapacakları alışverişlerinde, fabrikalar, iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşları gibi toplu olarak bulunulan iş yerlerinde, havaların sıcak olması nedeniyle park, bahçe, cadde, sokak, meydan gibi dış mekanlarda, sosyal mesafeyi ve sosyal izolasyonu sağlamalı, ayrıca belirtilen alanlarda maske takma zorunluluğuna uymaya devam etmelidir.

(ANKA)