Gündem

AKP Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: FETÖ davaları ve KHK mağdurları konusunda hukuk dışına çıkıldı

Mustafa Yeneroğlu Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı

27 Eylül 2019 14:01

Türkiye'deki yargı sistemine dönük eleştirilerini her fırsatta dile getiren AKP İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi Mustafa Yeneroğlu, "Dün FETÖ'yü teşvik edenler bugün cellat kesiliyor, bu davalarda, KHK mağdurları ile ilgili süreçte hukuk dışına çıkıldı" dedi.
Şirin Payzın'ın sorularını yanıtlayan Mustafa Yeneroğlu, Türkiye'de hukukun üstünlüğü  sağlanamazsa, temel hak ve hürriyetler korunamazsa, hiçbir sorunun çözülmeyeceğini vurguladı. Yeneroğlu, Osman Kavala'nın tutuklu yargılanmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. 
 
"AK Parti'nin özünü arıyorum, siyasette öz eleştiri kültürü olmalı, AK Parti nerede hayata yaptığını sorgulamalı" diyen Yeneroğlu, "Herkes demokrasi ve özgürlüğü sadece kendisi için isterse 'ben onları ezmezsem onlar beni ezecek' noktasına geliyor" diye konuştu. 
 
Toplumsal kutuplaşmanın endişe verici olduğunun altını çizen Yeneroğlu "geçmişten gelen travmalar var, Alevilerin, Kürtlerin sorunları var. Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri var. Bunları 'ama'sız kabul edecek bir siyasete ihtiyaç var. CHP de 28 Şubat'ı, tek parti dönemini sorgulamalı" dedi. 
 
Muhafazakârların ilk kez 'güç'le sınandığını belirten Yeneroğlu, Cumhuriyet Mitingleri ne ise 'beka' söylemi de o" ifadelerini kullandı.