Gündem

Şirketinden bakanlığa dezenfektan sattığı ortaya çıkmıştı; CHP, Ruhsar Pekcan hakkında araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi

18 Mayıs 2021 15:16

CHP, görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ortağı olduğu şirketten kendi bakanlığına dezenfektan satışına ilişkin TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. CHP'den yapılan açıklamdaa, “TBMM’nin bu iddialar karşısında sessiz kalması beklenemez” denildi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan Meclis Araştırma Önergesi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Önergenin, bugün görüşülerek gündeme alınmasının isteneceği kaydedildi.

“KDV ve ihracat ayrıcalığı sağlandığı ileri sürülüyor”

Kendi bakanlığına, aile şirketi üzerinden piyasadan daha pahalıya dezenfektan sattığı iddia edilen Pekcan'ın, nüfuzunu kullanarak başka kamu kurum ve kuruluşlarına da kendi firmasının ürününü satmaya çalıştığına ilişkin iddialar bulunduğu belirtilen önergede, “Kendisini Pekcan'ın Başdanışmanı olarak tanıtan bir şahsın kurduğu firmanın da Nanoksia'nın bayiliğini yaptığı bilinmektedir. Cumhurbaşkanlığı Kararlarıyla, İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetveli ve İthalat Rejimi Kararına ekli listelerde yapılan değişikliklerle, Nanoksia firmasının ürettiği ürünlere KDV ve ihracat ayrıcalığı sağlandığı, ithalat kısıtlamasıyla da korunduğu ileri sürülmektedir” denildi.

“Erdoğan'ın kararıyla benzer ürünlere üstünlük sağladığı iddiaları var”

Resmi Gazete'de 13 Mayıs 2020'de yayımlanan 2533 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla, Pekcan'ın firmasının “açıkça kayırıldığı” ifade edilen önergede, “2016 yılında ‘Cumhurbaşkanının eşinin adını vererek gümrükten vergisiz mal geçirmek istediği' yönünde ihbar edilen Pekcan, 2020 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla, şirketinin dezenfektan ürününün nano gümüş değer aralığına uygun bir koda kavuşturularak, piyasadaki benzer ürünleri üreten veya ihraç etmek isteyenlere karşı üstünlük sağladığı iddiaları bulunmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aynı firmaya 1 milyon 443 bin 998 liralık yatırım desteği vermiştir. Bu desteğin sektörde haksız rekabete yol açıp açmadığı araştırılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

“'Çok tehlikeli' sınıftan, ‘tehlikeli' sınıfa düşürüldü”

Gerekçe şu sözlerle devam etti:

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yayımladığı İş Sağlığı ve İş Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğle, doğal dezenfektan imalatı ‘çok tehlikeli' sınıftan çıkarılarak ‘tehlikeli' sınıfına düşürülmüş ve Nanoksia ve benzeri firmalara, diğer üreticilere göre önemli bir maliyet avantajı sağlandığı ifade edilmektedir.”

“TBMM sessiz kalamaz”

"Pekcan'ın görev, yetki ve makamından kaynaklanan nüfuzunu kendisinin ortağı, eşinin de hem ortağı hem de Yönetim Kurulu Başkanı olduğu bir firmanın ticari çıkar ve amaçları için kullandığı iddialarının yanı sıra yürütme organının da Covid-19'la mücadele adıyla aldığı kimi kararlarla bir firmanın ticari çıkarlarına hizmet ettiği ileri sürülmektedir.  TBMM'nin bu iddialar karşısında sessiz kalması beklenemez. Yukarıda sayılan ve özel olarak Ticaret Bakanlığı genel olarak da yürütme organı tarafından yapılan iş ve iş işlemlerle ile alınan kararlarla ilgili olarak Anayasa'nın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105'inci maddeleri kapsamında bir Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”

Kılıçdaroğlu: Adım gibi eminim AK Parti ve  MHP el kaldırıp bunu soruşturmayın diyecek

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bugün gerçekleştirdiği grup toplantısında söz konusu önergeden bahsederek, şöyle dedi:

"Bir bakan getirdiler. Ticaret bakanı. Geldi koltuğa oturdu kocasıyla bir firma kurdular, başladılar dezenfektan satmaya bakanlığa. Hangi ahlak ya? Nüfuz ticareti diyoruz buna, suçtur bu! Ama kim suçu dinleyecek. Onlara göre koskoca bakan. O da milleti soymuş ne olacak ki. Balık baştan kokar. Şimdi araştırma önergesi veriyoruz bugün. Bu bakanla ilgili olarak. Adım gibi eminim AK Parti ve  MHP el kaldırıp bunu soruşturmayın diyecek."

TIKLAYIN - Kılıçdaroğlu: Mafya daha güçlü! Siyaseti mafya teslim aldığında ülke düzelmez