Politika

Serter'den, Baykal'a destek

Baykal’ın çarşaf açılımına karşı çıkan ‘yol arkadaşı’ Necla Arat’ın aksine Nur Serter, Baykal’ı çok samimi buluyor.

25 Kasım 2008 02:00

CHP lideri Deniz Baykal’ın İstanbul’da bazı çarşaflı kadınlara rozet takması ile başlayan tartışma sürüyor. ‘Çarşaf açılımına’ en sert şekilde karşı çıkan Cumhuriyet mitinglerinden ‘yol arkadaşı’ Necla Arat’la ters düşen Prof. Dr. Fatma Nur Serter, Baykal’ı savundu.

CHP MYK üyesi ve İstanbul Milletvekili Serter, Baykal’ın “son derece samimi” olduğunu vurgularken, Necla Arat’la herhangi bir polemiğe girmeyeceğini söyledi. Prof. Serter, şu mesajları verdi:

Necla Hanım’ın kendi görüşü

Benim Necla Hanım’la herhangi bir tartışmaya girmem söz konusu bile değil. Açıklamaları Necla Hanım’ın kendi görüşüdür. Ben sadece bunlara saygı duyarım.

Laiklikten sapma yok

Ben bu olayın CHP’nin laiklik çizgisinden bir sapma yarattığı görüşüne katılmıyorum. CHP bu olaydan önce olduğu gibi; her zaman laiklik ve Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkan bir parti olacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Türban serbestisine yönelik Anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi’ne götürüp iptal ettiren parti CHP olmuştur.

CHP zümre partisi değil

Şu anda CHP’ye yönelen bir akım var. On binler yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik gibi devasa sorunların çözümü yolunda CHP’yi umut olarak görmekte. Öncelikle bu akım görülmelidir. CHP kuruluşu, misyonu ve gelecek planlaması açısından halkın partisidir. Belirli bir zümrenin, dar bir kesimin partisi değildir.

8 binde 3 çarşaflı var

Halkın partisi olarak CHP’nin, kendisine gelen kişileri geri çevirmesi söz konusu olamaz. Böyle bir siyasi parti anlayışı da olamaz zaten. Bakın, son günlerde partiye katılan sekiz bin kişinin içinde sadece üç çarşaflı kadın vardır. Bu konunun farklı yerlere götürülmemesi gerekir.

Yönetime girecekleri faraziye

(Necla Arat’ın “çarşaflı kadınların partiye üye olarak girdikten sonra ileride çeşitli yönetim kademelerine de girebilecekleri” konusunda kaygılarının hatırlatılması üzerine) Yok canım, olmaz öyle şey. Faraziye bunlar. Faraziyeler üzerinde durmamak lazım. Gerçekleri konuşalım.

Baykal çok samimi

Artık simgeleri altıok


Kimse dediğini kimseye kanıtlamaya çalışmıyor. İsteyen kabul eder, isteyen kabul etmez. CHP’ye girmek isteyen bir çarşaflı kadın, çarşafını bir kimlik olarak kullanamaz, kullanması da mümkün değil. Eğer CHP’ye giriyorsa artık partinin altı ilkesini, Altıok’unu kabul ediyor demektir. Çarşafını, giyim tarzını yerel bir alışkanlık, günlük giyim tarzı olarak görmek durumundadır. Unutmamak gerekir bu son katılımlar Erzurum’dan gelmiş ve halen oranın günlük yerel değerlerini yaşayan insanları kapsıyor.

Gelirlerse kabul görürler

MYK’daki konuşmam yanlış aksettirildi diye düşünüyorum. Tabii ki bir MYK üyesi olarak ben bu konudaki duyarlılıkları ifade ettim. Ama böyle giyinen insanlar her gün gelecek değil. Ama gelirlerse CHP kabul eder.

Baykal’a inanıyorum

Bakın benim kişisel inancımdır: Bu konuda Genel Başkanımız Baykal tamamen samimidir. Benim aldığım izlenim, çok inanarak söylüyorum, kendisini son derece samimi gördüm.

Kapanmak Meclis’in felsefesine aykırı

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, partisi CHP’nin çarşaf açılımına Atatürk’ü referans göstererek karşı çıktı. Mumcu, öğretmenlere “Başöğretmenimizin istediği gibi kafasının içi ve dışı örtülmemiş bir eser ortaya çıkardım diyebiliyorsanız görevinizi layıkıyla yapmışsınız demektir. Kızlarımıza verdiğimiz eğitim onları kapayacak bağnazlığa izin verirse Meclisimizin kuruluş felsefesini de inkâr etmiş oluruz” diye seslendi.


ETİKETLER

haber