Gündem

Rus basınında Putin'in Türkiye ziyareti: 'Kürtlerin bağımsızlık referandumu Rusya'ya yarayacak'

"Referandum petrol fiyatları ve silah arzı açısından Rusya ekonomisine katkı yapacak"

28 Eylül 2017 16:40

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün Ankara'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ağırlıyor. Erdoğan ve Putin akşam yemeği yiyecek, ikili bir görüşme yapacak ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Rus medyası, Putin'in Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül’de düzenlediği ve yüzde 92 'Evet' oyu çıkan referandum sonrası yapacağı ziyarete geniş yer ayırdı.

Moskova'da günlük yayınlanan Moskovsky Komsomolets gazetesinde yer alan Elena Yegorova imzalı "Putin'in Türk akşam yemeği" başlıklı makalede, yemeğin 'menüsünde' Suriye'nin İdlib eyaletindeki çatışmasızlık bölgeleri, S-400 füzeleri ve 'Kürdistan bağımsızlık referandumu' olduğu yazıyor.

"Rusya'nın referandumu kınaması garip olur"

Yegorova'ya göre Putin'in referandumun sonrası oluşan kavga ortamına katılmak için bir sebebi olmadığı gibi bu referandum petrol fiyatları ve silah arzı açısından Rusya ekonomisine katkı dahi yapacak.

Elena Yegorova, 2014 yılındaki Kırım referandumunu da hatırlatarak, Kremlin'in "Kürdistan referandumunu kınamasının garip olacağını" yazdı.

"Ankara IKBY'ye karşı sert yaptırımlar uygulamaya hazır değil"

İş çevrelerinin yakından izlediği Kommersant gazetesinde görüşleri yayınlanan Stanislav Ivanov'a göre, referandumun bölgeyi istikrarsızlaştırma gibi bir sonucu olmayacak.

Haberde görüşlerine yer verilen Timur Akhmetov isimli uzmana göre, Türkiye, Iraklı Kürtler'e karşı en sert pozisyonu almış gibi görünse de bunu benzer sertlikte bir adım takip etmeyecek.

Akhmetov'a göre Ankara henüz IKBY yönetimine karşı sert yaptırımlar uygulamaya hazır değil, kullandığı dilin arkasında ise milliyetçi damara oynamak yatıyor.

"Türk iş dünyası pazarı kaybetmek istemez"

Nezavisimaya gazetesinde görüşlerine yer verilen, araştırmacı Kirill Vertyayev ise "Türkiye ekonomik yaptırımlar açıklasa bile bunlar göstermelik olacak. Irak Kürdistanı'nda büyük yatırımları olan Türk iş dünyası, böylesine büyük bir pazarı kaybetmek istemeyecektir" diyor.