Gündem

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü araştıracak Meclis Komisyonu Eynesil'e gitti

08 Kasım 2019 15:25

Giresun Eynesil'de 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü incelemek üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ilçeye gitti. Komisyon üyeleri Rabia Naz'ın ailesi ile görüştü.

Giresun Eynesil'de 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli şekilde yaşamını yitirmesini araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun üyeleri ilçeye geldi. Komisyon üyesi 12 milletvekili, Eynesil'de Rabia Naz'ın anne ve babası ile görüştü. Rabia Naz, evinin önünde yaralı olarak bulunmuş ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesince hazırlanan raporda ise Rabia Naz'ın tırnaklarından erkek DNA'sı tespit edildiği ortaya çıktı.
TIKLAYIN - Rabia Naz’ın tırnaklarından erkek DNA’sı çıkmış

Rabia Naz Vatan, 13 Nisan 2018 tarihinde Eynesil'e bağlı Gümüşçay Mahallesi'ndeki evlerinin önünde yaralı olarak bulundu. Hastaneye kaldırılan Rabia Naz kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumu'nca hazırlananan iki raporda ölümün, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği, yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi. Aile ise Rabia Naz’ın intihar ya da yüksekten düşme sonucu değil bir arabanın çarpması sonucu öldüğünü ve olayın hükümete yakın yetkililer tarafından örtbas edilmeye çalışıldığını belirterek seslerini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalıştı. 

12 kişilik komisyon Eynesil'de

Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonunun 12 üyesi Eynesil'e geldi. Polis ekipleri, heyetin incelemelerde bulunacağı alanlarda güvenlik önlemleri aldı. AKP Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığındaki heyet, Rabia Naz'ın annesi ve babası ile görüştü. Görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi. Heyet, olay yerinde incelemelerde bulunacak, soruşturma yürüten emniyet ve savcılık yetkilileri ile görüşecek.  

Adli tıp raporu: Tırnaklarında erkek DNA'sı tespit edildi

Öte yandan Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesince hazırlanan raporda, Rabia Naz'ın tırnaklarında erkek DNA'sı tespit edildiği kaydedildi. Raporda, "Rabia Naz Vatan'a ait olduğu bildirilen sağ el 3 adet tırnak örneği ve sol el 1 adet tırnak örneğinden; örneklerin içerdiği DNA miktarının azlığı, oransızlığı veya bütünlüğünü kaybetmiş olmasından kaynaklanabilecek sebeplerden dolayı yalnızca yüksek oranda DNA içeren Rabia Naz Vatan'a ait DNA profili tespit edildi. Rabia Naz Vatan'a ait olduğu bildirilen aşağıdaki örneklerden en az biri erkek birden fazla şahsa ait olabilecek DNA profili bir arada karışık elde edildi. Söz konusu karışık DNA profilinin Rabia Naz Vatan'a ait DNA profilini içerdiği tespit edildi" denildi.

AKP'li Cengiz Aydoğdu: Acılı ölümün aydınlatılması için buradayız

Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Rabia Naz'ın ailesiyle yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Aydoğdu, “Konu yargıda, devam eden bir soruşturma var. Biz daha çok bu işin seyrini inceleyeceğiz. Milletvekiline, belediye başkanına, muhtarına oy veren vatandaş aynı zamanda kendi adına karar veren adaletin de aydınlık, temiz, dürüst olmasını ister. ‘Adalet mülkün temelidir’ sözünün dayanağı da budur. Biz adaletimize güveniyoruz, süreç devam ediyor. Elbet son söz Türk adaletinin olacaktır" dedi.

"Konuyu çözecek, aydınlatacak, suçlular varsa bulacak"

Aileyi dinlediklerini, konuyla ilgisi olanları da dinleyeceklerini ifade eden Aydoğdu, “Daha sonra Ankara’da çalışmalarımıza devam edeceğiz. Olay yerini göreceğiz, yine burada konunun aydınlatılması için, kafalarda herhangi bir soru işareti kalmaması için bütün dinlemeleri yapacağız. Ardından konuyla ilgili bir kanaatimiz oluşacak. Esasen bizim bu kanaatimiz konuyu aydınlatmayacak. Konuyu çözecek, aydınlatacak, suçlular varsa bulacak kişiler adalet mekanizmasıdır. Konu adli mercilerde, bizimki dışarıdan bir bakış olacak” diye konuştu.

Heyet, Rabia Naz’ın okulu ve yaralı halde bulunduğu alanlarda incelemelerini sürdürdü.