Gündem

Prof. Orhan Çeker: Dekolte giyersen tecavüze uğrarsın

Selçuk Üniversitesi İlahiyet Bölüm Başkanı Prof. Orhan Çeker dekolte giymenin tahrik ettiğini ve tecavüzü haklı çıkardığını savundu.

16 Şubat 2011 02:00


T24- Selçuk Üniversitesi İlahiyet Bölüm Başkanı Prof. Orhan Çeker, "hadım yasası" ismiyle bilinen tecavüzden yargılananların hadım edilmesini öngören tasarıyı "Sorunun odağında kadın var" sözleriyle eleştirdi. Çeker'e göre cinsel saldırının sebebi eylemi gerçekleştiren erkek değil, saldırıya uğrayan kadın. Çeker "Dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmayacaktır. Tahrik ettikten sonra sonucundan şikayet etmen makul değildir" diyerek dekolte giyen kadına tecavüzü savundu.  

AK Parti'li milletvekilleri tarafından TBMM'ye sunulan ve "hadım yasası" olarak nitelendirilen "cinsel saldırı suçu ile çocuklara ve reşit olmayana tecavüzden yargılananların hadım edilmesini" öngören tasarıya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker'den tartışılacak bir yorum geldi.

Habertürk gazetesinin haberine göre, her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de tacizcilerin olduğunu belirten Prof. Orhan Çeker, sorunun kökenine inilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Sorunun odağında kim var? Kadın var. Kardeşim sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmayacaktır. Tahrik ettikten sonra sonucundan şikayet etmen makul değildir.

Bu konuda suçu işleyenleri savunduğum anlaşılmasın. Elbette işlenen suç son derece iğrençtir. Lakin bu suçun işlenmesinde dekolte ve tahrik edici kıyafetler giyinen kadının da etkisi küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Bu konuda tabi ki erkek suçludur ama kadının da suçu gözardı edilirse meseleyi çözümde yanlış adım atmış oluruz. Bu olayda her iki taraf da suçludur."

Prof. Çeker, "Öncelikle belirtmeliyim ki dinimizde böyle bir ceza yok. Bu siyasi otoritenin kararı ile uygulanan bir ceza yöntemidir" dedi.

ETİKETLER

haber