Dünya

'Parti sona erdi': ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi Başkanı, S-400'lerin F-16'larla test edilmesinin ardından yaptırım girişimini hızlandırıyor

06 Aralık 2019 10:53

T24 Dış haberler

ABD yasama sisteminin üst meclisi Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch, Türkiye'ye S-400 alımı sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören ve iki partinin de destek verdiği yasa tasarısının görüşülmesi için girişimlerini hızlandıracağını ve önümüzdeki hafta genel kurul gündemine getirilmesi için Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell'a baskı yapacağını söyledi. Risch, bu kararının arkasında Türkiye'nin hava savunma sistemleriyle yaptığı testlerin "ABD'nin savunma kabiliyetlerini etkilemesi" ve süreçte ilerleme kaydedilememesi olduğunu ifade etti.

CNN'e konuşan Risch, "İnsanlara müzakere etmeleri için zaman vermeye razıydım, ancak kısa süre sonra bu değişti. Durum iyileşeceğine kötüleşti" dedi. Daha önce Risch'in Trump hükümetine bir anlaşmaya varılması için zaman verdiği konuşuluyordu.

Risch, Londra'daki NATO zirvesindeki Türkiye-ABD heyeti görüşmeleri hakkında bilgilendirildiğini ifade ederken, "Açıkça hiçbir şeyin değişmediğini görüyorum" dedi.

Türkiye'nin birkaç hafta önce S-400'leri test ederken ABD yapımı ve NATO envanterinde bulunan F-16'ları  test hedefi olarak kullanmasına değinen Risch, "Testler yaptılar. Özellikle savunma kabiliyetimizi etkileyen testler yaptılar" diye konuştu.

CNN'in aktardığına göre yaptırım tasarısına S-400'lerin yanı sıra Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yaptığı operasyonun da eklenmesi konuşuluyor. 

Risch, yasanın Senato'yu "98-2" gibi veto edilemez bir çoğunlukla geçeceğini ileri sürdü.