Dünya

Papandreu canlı yayında istifa etti!

Yunanistan Başbakan Yorgo Papandreu yaptığı açıklama sonrasında istifa etti. İktidar ve muhalefetin

09 Kasım 2011 02:00

T24 - Yunanistan Başbakan Yorgo Papandreu yaptığı açıklama sonrasında istifa etti. İktidar ve muhalefetin geçici hükümete başbakan olarak Meclis Başkanı Filipos Petsalnikos ismi üzerinde anlaştığı iddia edildi. "Bizi bir araya getiren bir program yapmak zorundaydık" diyen Papandreu, "Kesin bir iflasın eşiğinden döndük. Tarihi bir zafer kazandık. Hiçbir şey bizim ulusal işbirliğimizin önüne geçemez. İstifa kararını almış olmam yeni bir hükümet oluşturmanın önünü açmak. Önümüzdeki günlerde de azimle yolumuza devam edeceğiz. Bugün siyasette gücümüzü birleştiriyoruz. AB içinde kalmak için elimizden gelen her şey yapılıyor. Yeni hükümet önümüzdeki aylarda bir yol haritasıyla ilerleyecek" dedi.

Uluslararası haber ajansı Reuters, iktidar ve ana muhalefet liderlerinin, yeni başbakan için Meclis Başkanı Filipos Petsalnikos ismi üzerinde anlaştığını açıkladı.


İstifasını canlı yayında açıkladı

Başbakan Yorgo Papandreu'nun açıklama yapmadan önce Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas ile görüşeceği belirtiliyordu. Ancak Papandreu, Cumhurbaşkanı ile görüşmesini akşam saatlerine erteleyerek, yeni hükümetin önünü açmak için istifa ettiğini canlı yayında açıkladı. 


Siyasi kaos devam ediyor


Yunanistan'da geçiş hükümetinin bugün açıklanması bekleniyordu. Ancak taraflar yeni başbakan konusunda uzlaşmaya varamadı. Bugün sabah saatlerinde başbakan adayı olarak Avrupa Birliği Adalet Divanı Başkanı Vasilios Skouris'in ismi öne çıkmıştı.

Dün de geçici hükümete Avrupa Merkez Bankası eski başkan yardımcısı Lukas Papadimos'un başbakanlık yapacağı belirtilmişti.