Gündem

Pakistan ve Afganistanlı 96 mülteciye bodrum katında 'işkence': Her gün dövdüler, aç bıraktılar

"Silahla paramızı alıp birbirimize zincirlediler"

29 Kasım 2017 10:46

İtalya'ya gitmek için anlaştıkları çete üyelerinin bir bodruma hapsettiği Pakistan ve Afganistanlı 96 mülteci, yaşadıklarını anlattı. “Silahla paramızı alıp birbirimize zincirlediler. Her gün dövüp aç bıraktılar” diyen mülteciler, 1 ay sonunda topluca 'çete' elemanlarına saldırıp, yardım çığlıkları atarak seslerini duyurdu.

Habertürk'ten Müslim Sarıyar'ın haberine göre iyi bir yaşam için ölümü göze alıp Avrupa’ya umut yolculuğuna çıkan Pakistan ve Afganistanlı 96 kaçak göçmenin İstanbul’da yaşadığı bodrum kâbusu önceki gün ortaya çıktı. Olay, Boğazköy Mahallesi’nde önceki akşambir vatandaşın ihbarıyla öğrenildi. İtalya’ya kaçmak isterken insan tacirlerinin eline düşen göçmenler zindan gibi bodrumda 1 ay boyunca maruz kaldıkları işkenceyi şöyle anlattı:

"Ailelerimizi arattılar"

“Çete elemanlarıyla İtalya için anlaştık. Türkiye’ye gelmek için 4-5 bin dolar arası para ödedik. İran üzerinden otobüsle Ağrı Doğubayazıt’a gittik. Bir gece kaldıktan sonra otobüsle İstanbul’da otogara geldik. Bizi karşılayan kaçakçılar, ‘Buluşma noktasına gidiyoruz’ diyerek o bodruma götürdü. Silah doğrultup telefon ve paralarımızı aldılar, birbirimize zincirlediler. Hepimizi her gün dövüyorlardı. Sonraki günlerde de aramıza başka Pakistanlı ve Afganlar gelmeye başladı. Onları da bağladılar. Başımıza silah dayayarak ailelerimizi arattılar. Yunanistan hatlı telefondan yapılan aramalarda ‘Yunanistan’dayız’ dedirtip para istettiler.

Pazar akşamı arkadaşlardan biri, kilitlerin anahtarlarından birini ele geçirmiş. Önce kendini sonra da bizi çözdü. Topluca içerdeki çete elemanlarına saldırdık. Camları kırdık. Yardım istemeye başladık. Daha sonra da polisler geldi. 3 kişiyi gözaltına aldı. O 3 kişi de çete elemanı ve bizi dövenler arasında.”

"Dubai'ye kaçacak"

Bodrumda yaşadıkları işkenceden kurtarılan göçmenler, tedavilerinin ardından Yabancılar Şube’ye, 3 kaçakçı ise Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube’ye teslim edildi. İfadeler doğrultusunda, çete liderinin R.A.G. olduğunu belirleyen ekipler 3 kaçakçıyı sorgulamaya başladı. Sorgunun ardından Pakistan uyruklu Raja Adeel, Hamayum Ahmad ve Hasan Fadıl Aslan tutuklandı. Çete lideri R.A.G. ise her yerde aranıyor.