Kültür-Sanat

Orhan Veli ölüm yıl dönümünde önce 'şiirli yürüyüşle' ardından mezarı başında anıldı

Şairi anmak üzere 1996 yılından beri Taksim'den Aşiyan Mezarlığı'na şiirli yürüyüş gerçekleştiriliyor

14 Kasım 2019 17:00

Şair ve yazar Melih Cevdet Anday ve şair Oktay Rifat'la beraber Türk edebiyatının önemli akımlarından 'Garip'in kurucusu Orhan Veli Kanık, ölümünün 69'uncu yıl dönümünde şiirli yürüyüşle anıldı. Şairi anmak için bir araya gelenler, Taksim Meydanı'ndan yola çıkarak usta ismin Aşiyan Mezarlığı'nda bulunan kabrine kadar yaklaşık 10 kilometre mesafesindeki yolu şiir okuyarak yürüdü.

1996 yılından beri şiir okuyarak yürüyorlar

1950 yılında hayatını kaybeden usta şair Kanık için sevenleri 1996'dan bu yana her ölüm yıl dönümünde Taksim'den şairin kabrinin bulunduğu Aşiyan Mezarlığı'na yürüyor. Şairin sevenleri büyük ustayı anmak için bu sabah Taksim Meydanı'nda toplanarak, saat 11.00'da yürüyüşe başladı. Grup, Orhan Veli'nin çıkardığı 'Yaprak' dergisinin ilk sayısının bulunduğu çerçeveyi en önde taşıdı. Şiir severler 10 kilometrelik yol boyunca otobüs durağında bekleyenlere, esnafa ve yeni evlenecek bir çifte şiirler okudu. İki saat boyunca şiirlerle süren yürüyüş Aşiyan Mezarlığı'nda sona erdi.

Bir zamanlar geçtikleri yollardan geçerek andılar

Şair Akgün Akova, Kanık'ın mezarı başında "Bugün hep beraber bir grup şiir severle, Orhan Veli severle Taksim'den, Rumeli Hisarı'na kadar yürüdük. Martıların şiir seveni var, sevmeyeni var. Biz onların şiir sevenleriyle bu yolculuğu yaptık. Yolun büyük bir kısmını bizimle birlikte giden köpeğe 'Yaprak' adını verdik. Orhan Veli ve arkadaşlarının anısı için bu adı verdik. Bu yürüyüş 24 yıldır devam ediyor. Emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu dünyada örneği olan bir şey midir bunu bilmiyorum. Biz onların sayesinde bu yolculuğu yaptık ve Orhan Veli'yi de böyle yad ettik. Şiirimizin çok büyük bir devini, bir zamanlar yürüdüğü yollardan geçerek, martılarla birlikte andıkları için katılan herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kendini sahnede yetersiz buluyor

Şiir sever Şeref Özsoy, usta şair  için "Aslında tiyatrocu olmak isterken, belki kendini sahnede yetersiz bulduğu için tiyatroyu bırakan bir insan. Galiba Orhan Veli daha önce yani çocukken tiyatrocu olmak istiyordu. İlkokul sıralarında Fransız şiirini takip ediyordu. Daha sonra arkadaşlarıyla birlikte Garip akımında şiirler yazmaya başlıyorlar. Günümüze kadar gelmeleri de onların çok büyük bir başarı sağladığının göstergesidir" ifadelerini kullandı. (DHA)