Politika

Öcalan: PKK da bir cem ve zikir hareketidir

Öcalan: Ben semahı da bir gerilla yürüyüşü olarak değerlendiriyorum

13 Mayıs 2013 00:32

Abdullah Öcalan, Alevilere çağrıda bulunarak "Kürdistan Alevileri Birliği"nin kurulmasını önerdiği mesajında "tarihi değerlere, cem geleneğine sahip çıkılmalı. Cem geleneği, zikir geleneği büyük bir direniştir diyoruz. Zikir, propaganda devrimciliğidir. Ben semahı da bir gerilla yürüyüşü olarak değerlendiriyorum" dedi.

 Demokratik Alevi Federasyonu'nun kongresinin Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde gerçekleştirdiği 5. olağan kongresine gönderdiğ mesajda "PKK'nın da bir cem ve zikir hareketi" olduğunu söyleyen  Öcalan, “Bu anlamda gerçekten tarihi değerlere, cem geleneğine sahip çıkılmalı. Cem geleneği, zikir geleneği büyük bir direniştir diyoruz. Zikir, propaganda devrimciliğidir. Ben semahı da bir gerilla yürüyüşü olarak değerlendiriyorum” dedi.

Abdullah Öcalan'ın yolladığı mesaj şöyle:

 

Egemenler ayrıştırdı

 

"Aleviler ezildi. Aleviler, Yezitler karşısında ezilen Hüseyinler, İslamcı iktidarların çok amansız saldırıları altında ezilen Zerdüştiler, Kemalizmin ezdiği Kürtler ve komünistlerdir. Aleviler, bunları çok iyi inceleyip, yüksek bir bilinç ve hassasiyetle ele alırlarsa Kerbela’lık olmayabilirler ve tarihte katlandıkları o her türlü zulmün altından ezilmeden çıkabilirler.”

“Biz ise, tüm halklardan tuttuk; Alevi halkasını tuttuk,  zîdî halkasını tuttuk, bunun yanında sosyalist halkayı tuttuk. Hepsini PKK içinde sentezleyebildik. Bu insanın birliğidir, çok gereklidir; eşitlik, özgürlük akımının en temel gereksinmesidir.”

 

Cem ve semaha önem veririm

 

"Cemi yönetecek, semahı iyi yönetecek pirler örgütlenmeli. Özellikle ben semaha ve ceme çok önem veririm ve hatta bu anlamda da bizim hareketimiz ceme ve semaha çok yakındır. Bu bir cem olayıdır. Cem zaten toplantıdan ileri geliyor. Semah adeta onun sihirli havası içinde hareket etmedir, semahın özü o. Ben özellikle ceme de, semaha da, zikre de çok saygılı olunmasını ve gereklerinin yerine getirilmesini bekliyorum. PKK hareketi bu anlamda modern, gerçek bir cem, zikir ve semah hareketidir.”

"Topraklarımız bütün kültürlerin çiçeklendiği bir zamana tanıklık etmektedir. Çimdi çiçeklenme zamanıdır. Aleviliğin tarihsel mirasına sahip çıkarak başarı kazanacağız. Saygılarımla.”

ETİKETLER

pkköcalanalevi