Politika

Nagehan Alçı: 'Kırmızı Pazartesi' romanındaki gibi sonunu bildiğimiz felakete gidiyoruz

Kırmızı Pazartesi kitabı, işleneceğini herkesin bildiği bir cinayeti konu alıyor

02 Haziran 2022 15:14

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Türk siyasetinin "cinnet" halinde olduğunu ifade ederken "Sonunu bildiğimiz felakete gidiyoruz" dedi. 
 
Alçı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, Stefan Zweig'ın Uzakdoğu'da bir tür "cinnet" halini tarif etmek için kullanılan "amok" tabirinden adını alan "Amok Koşucusu" öyküsüne ve işleneceğini herkesin bildiği bir cinayetin öyküsünü anlatan Gabriel Garcia Marquez’in "Kırmızı Pazartesi" kitabı üzerinden Türk siyasetinin mevcut durumunu değerlendirdi. 
 
Alçı, Twitter'dan yaptığı paylaşımında, "Türk siyaseti bir Amok koşusuna başladı. Amok, özellikle Güneydoğu Asya kültüründe 'cinnet' halini tanımlamak için kullanılan bir kavram. Gabriel Garcia Marquez’in başyapıtı 'Kırmızı Pazartesi' romanındaki gibi sonunu bildiğimiz felakete gidiyoruz. Stefan Zweig’in 'Amok Koşusu'..." ifadelerini kullandı. 
 
 
Alçı, daha sonraki paylaşımında da "Son 1 hafta içinde 4 lider de birbirilerini hapishaneye atmaktan, kaçarsa yakalamaktan bahsetti. 'Paraları alıp kaçacaksın, seni kovalayacağım' laflarından 'Ranzanı hazırla'ya, 'Sen müebbet yatacaksın"dan, 'Çürükler sürtükler'e… İşte 'Amok Koşusu' bu. 'Kırmızı Pazartesi' bu..." ifadesini kullandı.