Gündem

Nagehan Alçı: Bu kira düzenlemesi kavga çıkarır 

"Kira sözleşmesini haziranda, mayısta, nisanda yenilemiş olanlara büyük haksızlık değil mi?"

09 Haziran 2022 11:26

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, kira artış oranına getirilen yüzde 25’lik zammı eleştirdi; “Evet kira zamları almış başını gidiyordu ancak temmuz itibarı ile böyle bir tavan artış uygulaması getirmek kira sözleşmesini haziranda, mayısta, nisanda yenilemiş olanlara büyük haksızlık değil mi?” diye sordu.

“Düşünsenize tesadüf bu ya, sizin kira sözleşmeniz bu ayın başı idi, yüzde 40 zam yaptınız, halbuki bir ay sonraya kalsa yüzde 25 artış olacaktı. Keza mayısta sözleşmelerini yenileyenler yüzde 33, nisanda yenileyenler yüzde 30 artırmak durumunda kaldılar. Bu insanlar isyan etmesin de ne yapsın?” diyen Alçı şunları kaydetti:

“Ev sahipleri zaten kiracılarını çıkarıp yeni fiyatlarla kiracı bulmaya çalışıyorlardı bundan sonra artık mevcut kiracısı ile devam etmek isteyen ev sahibi hiç kalmayacak… Kısacası kira artışına bir çözüm bulma çabası önemli ve kıymetli ama bu düzenleme adaletsizlik ve kaos getirecek bir düzenleme. Kavgalar ve mahkemelerin iş yükü iyice artacak.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.


2022 verilerine göre 15 milyon 840 bin olarak hesaplanan İstanbul nüfusu, barınma ihtiyacını karşılamakta giderek daha zorlanıyor. İstanbul Planlama Ajansı'nın verilerine göre de İstanbul'da yaşanan kira krizi derinleşirken, yeni kiracılar için ortalama kira bedeli 6 bin 360 liradan hesaplanıyor.

İstanbul'da T24'ün görüştüğü emlakçılar "Daha önce böylesini görmedik" dedikleri kira krizini pandemiden kentsel dönüşüme, öğrencilerden nüfus patlamasına kadar çeşitli sebeplere bağlıyor. Ev sahiplerinden ödeyemeyecekleri kira taleplerini duyan kiracılar ise "Ekonominin hali" diyerek ev sahipleriyle ortak bir noktada anlaşmaya çalışıyor.

Yurt pahalılığı nedeniyle ev arayan öğrenci "Evsiz kalacağım" derken, kirası beklemediği oranda artan kiracı "Başka ev bulamam" diyerek istenilen fiyatı kabul ediyor. Emlakçılar da fahiş kiraların sürdürülebilir olmadığını vurguluyor.

Kira krizine ilişkin bir düzenlemenin kısa süre içinde duyurulması beklenirken T24, krizden etkilenen vatandaşlara mikrofon uzattı.

Haber: Gözde Yel-Melis Karaca

Kamera Kurgu: Candeğer Bükrek-Gözde Yel-Melis Karaca" />