Gündem

Munzur Üniversitesi’ndeki taciz iddiaları Meclis gündeminde

7 ayrı vekil, Soylu ve Oktay'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi

28 Haziran 2019 14:28

HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, Nuran İmir, Saliha Aydeniz, Semra Güzel, Şevin Coşkun ve Züleyha Gülüm Munzur Üniversitesi'ndeki taciz iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

HDP’li vekiller, “üniversitenin Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cem Tekinoğlu’nun bazı kadın öğrencilere cinsel saldırıda bulunduğu, öğrencileri tehdit ederek vali, kaymakam ve üst düzey kamu görevlileri ile para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı” iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

Milletvekillerinin soru önergeleri şöyle:

Ayşe Acar Başaran

Basına ve sosyal medya kanallarına yansıyan bazı iddialara göre, Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cem Tekinoğlu’nun bazı kadın öğrencileri tehdit ederek Tunceli’de bulunan vali, kaymakam ve üst düzey kamu görevlileri ile para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı öne sürülmektedir. Cem Tekinoğlu’nun daha önce de R.A. isimli bir kadına şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği, bu nedenle yargılandığı bir davanın da bulunduğu basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

 • Daha önce bir kadına şiddet uyguladığı dava dosyalarına da yansıyan Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cem Tekinoğlu’nun görevde kalmaya devam etmesinin gerekçesi nedir?
 • Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cem Tekinoğlu’nun kadın öğrencileri tehdit yoluyla para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı iddialarını inceliyor musunuz?
 • Bahsi geçen iddiada adı geçen vali, kaymakam ve üst düzey kamu görevlilerinin tespiti için hangi çalışmaları yürütmektesiniz? İddiaların doğrulanması halinde bu kişiler görevden alınacak mıdır?
 • Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cem Tekinoğlu hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır?

Dersim Dağ

Munzur Üniversitesinde Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak görev yapan Cem Tekinoğlu ile ilgili yerel basında ve sosyal medya hesaplarında cinsel taciz olaylarına karıştığı iddiası bulunmaktadır. Cem Tekinoğlu’nun özellikle üniversitede okuyan kadınlara sürekli cinsel tacizde bulunduğu, kadın öğrencileri para karşılığında  ilişkiye zorladığı iddiaları yer almaktadır. Bu kişi basında ve sosyal medyada hakkında çıkan bu iddialardan sonra tüm sosyal medya hesaplarını kapatmıştır. Aynı zamanda Cem Tekinoğlu’nun üniversite ile ilişiğinin kesilmesi ve hakkında idari ve yasal işlemlerin başlatılması için imza kampanyası başlatılmıştır.

Bu bağlamda;

 • Cem Tekinoğlu’nun kadınlara sürekli cinsel tacizde bulunduğu, kadın öğrencileri para karşılığında ilişkiye zorladığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise hakkında yasal ve idari bir işlem başlatılmış mıdır?
 • Cem Tekinoğlu’nun kadın öğrencileri para karşılığında ilişkiye zorladığı doğru ise bu işlemi yapan kişiler tespit edilmiş midir? Haklarında yasal ve idari işlemler başlatılmış mıdır?
 • Cem Tekinoğlu hakkında üniversite yönetimine veya emniyete şikayette bulunulmuş mudur? Şikayette bulunulmuş ise bunun ile ilgili herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?
 • Son 3 yıl içerisinde Bakanlığınızca tespit edilen kaç cinsel taciz vakası bulunmaktadır? Bunların illere göre dağılımı ne şekildedir?

Nuran İmir

Türkiye’nin her gün gündeminde olan taciz vakaları bu sefer Tunceli (Dersim) den medyaya yansıdı. Türkiye’de son yıllarda özellikle kamu sektöründe onlarca taciz vakası yaşandı. Hukuki yaptırımların bu konudaki yetersizliği ve cezasızlıkla sonuçlanan davalar taciz ve tecavüzü ülkede bir kültür haline dönüştürmüştür. Munzur Üniversitesi’nde görev yapan Cem Tekinoğlu sosyal medyada yayınlanan iddialara göre üniversiteli genç kadınları taciz edip korkutarak yereldeki vali, kaymakam ve iş adamları ile para karşılığında buluşturduğu iddia edilmektedir. Bir iş adamı ile kendisi arasında yapılan bankadaki hesap alışverişinde 500 bin TL ye kadar para trafiği olduğu ve hesabında 1 milyon TL nakit bulunduğu, 550 bin TL’lik villasının olduğu iddialar arasındadır.

Bu bağlamda;

 • Munzur Üniversitesinde görev yapan Cem Tekinoğlu’nun hakkında basına yansıyan iddialardan haberiniz var mı? Bu şahsın, Üniversitedeki genç kadınları para karşılığında devlet yetkilileri ve iş adamları ile buluşturduğu bilgisi doğru mudur?
 • Üniversitede 6 bin TL maaş ile çalıştığı iddia edilen şahsın hesaplarında 1 milyona yakın paranın dolaşımda olduğu iddiaları hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 • Bu şahıs ve arkadaşları hakkında Bakanlığınızca veya Bakanlığınıza bağlı birimler tarafından idari veya hukuki bir araştırma başlatılmış mıdır?
 • Bu şahsın iktidar partisine yakınlığı olduğu iddiaları ve daha önce seçimlerde iktidar partisi tarafından aday gösterildiği iddiaları doğru mudur?

Salihe Aydeniz

Sosyal Medya ve basında yer alan haberlerde, Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu hakkında, kamu görevlilerinin öğrenciler ile yakınlaşmasına aracılık ettiğine dair iddialar bulunmaktadır. Bir iddia olarak ifade edilmesine rağmen, Cem Tekinoğlu’nun olaya dair herhangi bir açıklama yapmaması ve üstelik tüm sosyal medya hesaplarını kapatması, kamuoyu tarafından manidar bir şekilde yorumlanmıştır. Tunceli Valisi Tuncay Soyel’in de yaşanan bu cinsel taciz ve tecavüz olaylarına dair kendi twitter hesabından ‘Adli ve idari soruşturma başlatıyoruz. Gereği yapılır…’ Şeklinde paylaşımda bulunmuştur. Kamuoyunun duyduğu rahatsızlık doğrultusunda bir an önce; söz konusu olayla ilgili soruşturma başlatılıp, açıklama yapılması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

 • Bakanlığınız yaşanan bu olaydan haberdar mıdır?
 • Hakkında türlü iddialarda bulunulan Cem Tekinoğlu’na dair bakanlığınızca herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 • Söz konusu iddialar doğru ise, Cem Tekinoğlu ile ilgili nasıl bir yaptırım uygulamayı düşünüyorsunuz?
 • Soruşturmanın seyri dahilinde, olayla ilgili, iddiada adı geçen kamu görevlilerinin kimler olduğu tespit edilmiş midir? Edilmişse, haklarında herhangi bir yargısal süreç başlatılmış mıdır?
 • Eğitim ve öğretim kurumu olan Üniversitelerde böyle bir olayın yaşanmasının yaratacağı kaosa dair bir çözümünüz var mı?

Semra Güzel

 Tunceli ilinde bulunan Munzur Üniversite’si bünyesinde yaşanan taciz ve cinsel şiddet haberleri basına yansımıştır. İddialara göre Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak görev yapan Cem Tekinoğlu isimli şahıs kadın öğrencileri taciz ederek para karşılığında ilişkiye zorlamıştır. Bu haberlerin ortaya çıkması ile sosyal medyada bu iddiaları doğrulayan beyanlar yayınlanmış ve ciddi tepki toplamıştır. Ayrıca genç kadınları tehdit ederek kaymakam, vali gibi devlet görevlileri ile beraber olmaya zorladığı da iddialar arasındadır. Olayın sosyal medyada yayılması ile Cem Tekinoğlu sosyal medya hesaplarını kapatmıştır.

 Bu bağlamda;

 • Basında yer alan iddialar bilginiz dahilinde midir? Birçok genç kadın iddiaların doğru olduğuna dair beyanlar yayınlarken ve sosyal medyada bu konuya dair ciddi tepkiler mevcutken Bakanlığınıza konuya dair herhangi bir bilgilendirme yapılmış mıdır?
 • Cem Tekinoğlu’nun vali, kaymakam vb. devlet görevlileri ile ilişkisi ne düzeydedir?
 • Bahsi geçen taciz ve cinsel şiddet iddialarına dair işlem başlatmayı ve olayı araştırmayı düşünüyor musunuz?

Şevin Coşkun

Tunceli’de bulunan Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu hakkında sosyal medyada kamu görevlilerinin öğrenciler ile yakınlaşmasına aracılık ettiği yönünde iddialar yer almaktadır. Sosyal medya hesaplarındaki tepkilerden sonra Cem Tekinoğlu sosyal medya hesaplarını kapatmıştır. Sosyal medyada konuya ilişkin imza kampanyası başlatılmıştır. Oda TV’nin internette yer aldığı habere göre Cem Tekinoğlu’nun R.A. isimli bir kadına şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği iddiasıyla yargılandığı bir dava dosyasının bulunduğu belirtmiştir. Habere göre R.A, olay günü eski erkek arkadaşı olan şüphelinin (Cem Tekinoğlu) kendisinin kullanmış olduğu cep telefonundan arayıp görüşmek istediğini belirttiği, ancak kendisinin kabul etmediğini, şüphelinin ısrar etmesi üzerine görüşmeyi kabul ettiği, şüphelinin evine geldiği, tartışmaya başladıklarını, şüpheliye artık görüşmek istemediğini söylediğinde, şüphelinin kendisine saldırıp darp ve hakaret ettiği, 'seni ve çıktığın kişiyi de öldürürüm' şeklinde tehdit ettiği, bu sırada evde bulunan arkadaşı A. T. 'ın da söylenenleri işittiği ve kendisinin yanına geldiğini, ayırmaya çalıştığını, daha sonra şüphelinin elinden kurtulduğunu ve şüpheli evden ayrılınca da şüpheli hakkında şikayetçi olmak için polis merkezine müracaat ettikleri belirtilmiştir. Cem Tekinoğlu'nun şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği için şikayet eden R.A. ile tanık A.T. duruşmada ifadelerini değiştirdikten sonra Mahkemede iki tarafın uzlaşma kararı olmasından kaynaklı, davanın düşürülmesine hükmetmiştir.

Bu bağlamda,

 • Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu hakkındaki iddialardan haberdar mısınız?
 • Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu ve Munzur Üniversitesi yetkilileri hakkında yasal ve idari soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatışmış ise soruşturma hangi aşamadadır? Başlatılmamış ise bunun yasal gerekçesi nedir?
 • Cem Tekinoğlu hakkında daha öncede bu taciz olaylarında adının geçtiği iddiaları doğru mudur?
 • Cem Tekinoğlu’nun R.A. isimli bir kadına şiddet uyguladığı ve durumun adli mercilere yansıdığı iddiaları doğru mudur?
 • Cem Tekinoğlu hakkında, kadınları taciz ve tehdit ettiğine ilişkin adli makamlara yansımış dava var mıdır?
 • Adı sürekli taciz olaylarına karışan Cem Tekinoğlu halen görevine devam etmekte midir?  Söz konusu iddialar doğru ise bu kişi ne zaman görevinden alınacaktır?
 • Üniversitelerde yaşanan taciz ve şiddet önlenmesi için hangi yasal düzenlemeler yapılmıştır?

Züleyha Gülüm

Geçtiğimiz günlerde Munzur Üniversitesinde Bilgi İşlem Daire Başkanı olan Cem Tekinoğlu’nun üniversitedeki kadınlara cinsel saldırıda bulunduğu ve para karşılığında kadın öğrencileri bazı vali ve kaymakamlarla cinsel ilişkiye zorladığı iddiaları sosyal medyada yer almıştır.

24 Haziran’da bir twitter hesabından paylaşılan tweette ‘Tunceli Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu bazı vali ve kaymakamlara üniversiteli kızları ayarlıyor’ ifadeleri yer almıştır. Halen Üniversitedeki görevine devam ettiği söylenen Cem Tekinoğlu hakkında Munzur Üniversitesinde soruşturma açıldığı öne sürülürken konuya ilişkin imza kampanyası da başlatılmıştır. Öte yandan olayın sosyal medyaya yansıması üzerine söz konusu kişi sosyal medya hesaplarını kapatmıştır.

Munzur Üniversitesinde kadınlara karşı cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Cem Tekinoğlu adlı kişinin 27. Dönem AKP'den milletvekili aday adayı olduğu ve bu kişinin isminin daha önce de benzer olaylarla anıldığı da ifade edilmektedir. Bu çerçevede Cem Tekinoğlu’nun daha önce R.A. isimli kadına şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği için yargılandığı öne sürülmektedir. Cem Tekinoğlu’nun arayıp görüşmek istediği R.A.’nın görüşmeyi kabul etmemesi üzerine Cem Tekinoğlu’nun R.A.’nın evine gelerek R.A.’ya saldırıp darp ve hakaret ettiği, 'seni ve çıktığın kişiyi de öldürürüm' şeklinde tehdit ettiği bunun üzerine R.A. şikayetçi olmak için polis merkezine başvurduğu ifade edilmektedir.

Ayrıca üniversitede maaşlı bir memur olarak çalışan söz konusu kişinin hesabında 500.000-1.000.000 TL arasında değişen miktarlarda olağan dışı para trafiğinin olduğu ve 2 ay önce İzmir’de 550.000 TL’ye bir ev aldığı iddia edilmektedir.

Bu bağlamda:

 • Munzur Üniversitesinde görevli olan Cem Tekinoğlu’nun kadın öğrencileri taciz ederek para karşılığında bazı vali ve kaymakamlarla cinsel ilişkiye zorladığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise Bakanlığınız tarafından konuyla ilgili başlatılmış bir soruşturma var mıdır?
 • Kadın öğrencilerin cinsel ilişkiye zorlandığı iddia edilen mülki idare amirleri hakkında herhangi bir işlem yapacak mısınız?
 • Bahsi geçen kişinin Dönemde AKP milletvekili aday adayı olduğu doğru mudur?
 • Cem Tekinoğlu isimli kişi hala Üniversitedeki görevine devam etmekte midir?
 • Cem Tekinoğlu’nun daha önce de R.A. isimli kadına şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği için yargılandığı iddiaları doğru mudur?
 • Tepkilere neden olan bu konu hakkında kamuoyunu aydınlatmak için herhangi bir açıklama yapacak mısınız?
 • Cem Tekinoğlu’nun hesabında memur maaşı ile edinilemeyecek miktarda yaşandığı öne sürülen para trafiği ve İzmir’de 550.000 TL’ye ev aldığı iddiaları Bakanlığınız tarafından araştırılacak mıdır?