Dünya

Mısır'dan Türkiye'nin idam eleştirilerine yanıt: "Erdoğan, Müslüman Kardeşler grubunu kucaklamaya devam ediyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin Mısır'la zirve düzenlemesini eleştirmişti

27 Şubat 2019 16:54

Mısır'da düzenlenen Avrupa Birliği-Arap Birliği Zirvesi ardından gerilimi tırmanan Türkiye-Mısır ilişkilerinde Mısır kanadından yanıt geldi. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmet Hafız yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi hakkında konuşurken "kinini açıkça ortaya koyduğunu" söyledi ve "terörist Müslüman Kardeşler grubunu kucaklamaya devam ediyor" ifadesini kullandı. Hafız, Türkiye'deki siyasi mahkum, tutuklu gazeteci ve işten çıkarılanları hatırlatarak "Cumhurbaşkanı'nın inanırlığını ortadan kaldırıyor" dedi. 

euronews'da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği'nin Arap Birliği ile Mısır'da zirve düzenlemesini, Mısır'da yapılan idamlar nedeniyle eleştirmişti. Erdoğan "Dünyada darbecilere karşı olduğunu söyleyenlerin Muhammed Mursi'yi darbe ile indiren Sisi'ye karşı bir tavır koymadığını tam aksine Sisi'yi kırmızı halılarla karşıladıklarını" demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Tüm AB liderliğinin gidip de Sisi ile aynı yerde olması çifte standarttır, ikiyüzlülüktür" açıklamasında bulunmuştu.

Hafız, bu eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada, “Türkiye'de 70 bin siyasi mahkum, 175 tutuklu gazetecini yanı sıra 130 bin kişinin işten çıkarıldığına atıfta bulunarak "Bu rakamlar da Türk Cumhurbaşkanı'nın sözlerinin inanılırlığını ortadan kaldırıyor" şeklinde konuştu.