Gündem

Mehmet Ocaktan: 12 Eylül’de de sanatçılar ve şarkıları memleketin ‘bekası’nı korumak için yasaklanmıştı

"Biz bu tür yasakların yabancısı değiliz, en son örneği 12 Eylül darbe dönemidir"

29 Mayıs 2022 13:27

Karar yazarı Mehmet Ocaktan, bazı konserlerinin iktidar belediyeleri ya da valilikler tarafından yasaklanmasına dikkat çekerken, "Açıkçası bugünlerde konserlerin ‘güvenlik gerekçesi’ ile yasaklanmasından endişeye kapıldığımı söylemezsem yalan olur. Bilindiği gibi 12 Eylül’de de sanatçılar ve şarkıları memleketin ‘bekası’nı korumak için yasaklanmıştı" dedi. 

Ocaktan, bugünkü yazında şu ifadeleri kullandı:

"Malum şu günlerde Türkiye arka arkaya sanatçıların konserlerini yasaklayarak, çok eskilerde kaldığını sandığımız kadim ‘yasakçılık geleneği’ni yeniden ihya etmiş bulunuyor.

Aynur Doğan, Niyazi Koyuncu, Apolas Lermi, Metin-Kemal Kahraman ve Melek Mosso’nun konserlerinin iptal edilmesinin ardından Mem Ararat’ın Bursa konseri de iptal edildi. Öyle anlaşılıyor ki iktidar, yeni yasaklarla yeni başarılara(!) imza atacak.

Aslında biz bu tür yasakların çok da yabancısı değiliz. Bunun en son örneği 12 Eylül darbe dönemidir. Kenan Evren’in baş mimarı olduğu askeri darbe döneminde kitaplar yakılmış, müzikler susturulmuş, filmler, gazeteler hatta mizah dergileri kapatılarak gülmek bile yasaklanmıştı. Ruhi Su’nun, Cem Karaca’nın, Yeni Türkü’nün, Zülfü Livaneli ve Selda Bağcan’ın susturulduğu o dönemin fotoğrafı hâlâ hafızalarımızda canlılığını koruyor.

Açıkçası bugünlerde konserlerin ‘güvenlik gerekçesi’ ile yasaklanmasından endişeye kapıldığımı söylemezsem yalan olur. Bilindiği gibi 12 Eylül’de de sanatçılar ve şarkıları memleketin ‘bekası’nı korumak için yasaklanmıştı."