Gündem

Ekrem İmamoğlu İBB Başkanlığı görevini devraldı: Artık bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok

17 Nisan 2019 17:53

31 Mart seçimlerinde 4 milyon 169 bin 765 seçmenin oyunu alan CHP'li Ekrem İmamoğlu, 17 gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldı.  İmamoğlu, görevi devraldıktan sonra yaptığı konuşmada "Artık bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok" dedi.

Seçimlerden 17 gün sonra mazbatasını alan CHP'li Ekrem İmamoğlu, devir teslim töreni için Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasında. İmamoğlu, belediye binası önünde toplananlar tarafından İzmir Marşı’yla karşılandı.

Ekrem İmamoğlu, devir teslim töreninden önce yaptığı açıklamada, İstanbul'daki mazbata sürecin biraz farklı işlediğini söyledi. Görevi  mevcut belediye başkanı Mevlüt Uysal'dan teslim alacağını söyleyen İmamoğlu, "Ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım" dedi.

 İmamoğlu,sözlerine şöyle devam etti:

"Toplumun demokrasiye yönelik inancından ve mücadelesinden asla vazgeçmedik; bu şehirde yaşayan 16 milyon insanın hakkını yedirtmeyiz dedik, yedirmedik.

Bu şehrin yönetimini yürüten belediye, 16 milyon insanına hizmet etmeye bugün itibariyle başlamıştır.

Bundan bundan sıra bizde; bu şehirde yaşayan insanların maneviyatını, yaşam biçimini koruyarak yolumuza devam edeceğiz."

İmamoğlu, görev devir teslimini gerçekleştirmek üzere mevcut belediye başkanı Mevlüt Uysal'ın yanına çıktı.

"16 milyon insanın emanetçisiyiz"

İmamoğlu, Uysal'dan görevi devraldıktan sonra yaptığı konuşmasından satır başları şöyle:

"Sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. Geçmişten bu yana kimin emeği geçmişse teşekkür ediyorum. Bize de inşallah aynı centilmenlikle görevi devretmek nasip olur.

Ufak tefek aksilikler oldu. Büyük bir sıkıntı olmadan Çağlayan Adiyesi'ndeki sorunu çözdük. 16 milyon insanın emanetçisiyiz. Şehrin sorunlarını hep birlikte çözeceğiz. Bu şehrin maneviyatını taşıyan bir insanım. Bu hafta sonu tüm İstanbulluları buraya davet edeceğiz, yeri ve saati açıklayacağız.

Hızlıca görevimize başlamak ve belediye bünyesindeki birçok konuya hakim olmak istiyoruz."

Görevi resmen devraldıktan sonra İBB Başkanlığı önünde toplanan kalabalığa seslenen İmamoğlu, "Biz bu güzel insanlara barışı, sevgiyi getiriyoruz.

Hangi etnik kökenden olursa olsun, hangi ırk, mezhepten olursa olsun hiçbir fark gözetmeyeceğiz. Bu güzel şehre bu güzel insanlara barış, saygı getiriyoruz.

Türkü, Kürdü, Lazı, her kesimi selamlıyorum. Bu şehrin Müslümanlarını, Sünnilerini, Alevilerini, Hatırlayanlarını, herkesi selamlıyorum.

Haktan, hukuktan, adaletten asla vazgeçmedik. Bu şehrin adalet duygusundan asla vazgeçmedik, geçmeyeceğiz" diye konuştu.

İmamoğlu, "Bu ülkenin kurucu değerlerinden asla vazgeçmediklerini söyleyen İmamoğlu, "Cumhuriyetten, inancımızdan, Mustafa Kemal Atatürk’ten vazgeçmedik" dedi.

"Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok"

İmamoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sokaklarda meydanlarda hep anlattık; birbirimize hep gülümseyeceğiz. Artık kıyıda köşede kalan yok. Artık kaymak tabakası, varoşu yok. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok, paylaşmak var.

Bu şehrin, nimetlerini, güzelliklerini paylaşmak var. Nerede nasıl olursam olayım kimsenin hakkını yemedim, kimsenin hakkını da yedirmeyeceğim. Değerlerimiz, inançlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Küslükleri, ayrılıkları bir kenara bırakın."

"İyi Parti, AKP, MHP, HDP ve Saadet Partililere hizmet edeceğim"

Bakın esas olan, bu şehre, millete bu dünyaya hizmet. Biz bu ülkenin insanına hizmet etmeye geliyoruz. İyi Partililere, AK Partililere, MHP'lilere, HDP'lilere, Saadet Partililere hizmet edeceğim. 

Bu şehrin gençlerine arkadaş olmaya geliyorum. Bu şehir kadın dostu bir şehir olacak. Bana oy versin vermesin herkesin yol arkadaşlığına talebim. 

"Eğer tökezlersem elimden tutup kaldırmaya var mısınız"

Ben de sizden bir söz istiyorum. Ben bir gün hata yapabilirim. Eksiğim olabilir, ayağım tökezleye bilirim. Elimden tutup kaldırmaya var mısınız. 

O çuvalların başında bekleyen demokrasi nöbetçilerine teşekkür ediyorum. Genel Başkanıma, grup başkanlarıma, milletvekillerime teşekkür ediyorum. Beni yetiştiren, beni bu şekilde sizlerle tanıştıran partime teşekkür ediyorum. Partimin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Aynı şekilde benim bu sürecime tüm içten duygularıyla, ittifakımız olan  dimdik duran İyi Parti'ye teşekkür ediyorum. Sayın Meral Akşener'e teşekkür ediyorum. İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'na ve İyi Parti İstanbul Başkanı Buğra Kavuncu'ya teşekkür ediyorum. İstanbul'un gönüllülerine, bu şehrin herkese bütün yaşayanlarına, oy versin vermesin bütün yaşayanlarına teşekkür ediyorum.

Size dünyanın en demokrat belediye başkanlığı, şeffaflık sözünü veriyorum. Bugünden sonra çok çalışacağımız günler başlayacak.

Çok işimiz var. Bu şehrin, akılla, bilimle sanatla buluşturacağız. Sizleri boş işlerle uğraştırmayacağız. Sizlere en demokratik belediyeyi vaat ediyoruz.

Bu şehri emanet alıp emanet vereceğiz. Bu şehre emek veren belediye başkanlarına şükranlarımı sunuyorum."

Belediye başkanlığı yaparken o kadar çok çalışacağım ki beni daha çok seveceksiniz. Size söz veriyorum.

Size gelişmiş bir şehirde mutlu bir yaşam vaat ettim. Beni aileme,  bu millete, cumhuriyete ve Atatürk'e mahcup etme. 

Bir kez daha Anıtkabir'e gideceğiz." 

Kılıçdaroğlu: Teşekkürler İstanbul!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu İBB binasındayken sosyal medya hesabı Twitter'da "Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması ile kazanan 16 milyon İstanbullu oldu. Söz verdiği gibi; bundan sonra bütün İstanbul'u kucaklayan bir belediye başkanı olacak, bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Teşekkürler İstanbul!" mesajını paylaştı.

İBB Başkanlığı devir teslim töreni için Mevlüt Uysal'ın yanına giden CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, "Ekrem İmamoğlu'nu bekliyoruz" dedi.