Gündem

Mahkemeden, Fahrettin ve Fatmanur Altun ile ilgili 6 paylaşıma engelleme: Cumhurbaşkanlığı’nın kurumsal itibarı zedeleniyor

Fahrettin Altun ve eşinin devletten çift maaş aldıkları ortaya çıkmıştı

07 Ağustos 2019 16:33

T24

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve eşi Fatmanur Altun’un çifte maaş aldıklarına yönelik haberlerle ilgili Twitter’dan yapılan paylaşımlar için Ankara 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nden “erişim engelleme” kararı çıktı. Mahkeme, Fahrettin Altun’un talebi üzerine, kişilik haklarının zarar görebileceği, paylaşımların görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı’nın kurumsal itibarını da zedeleyebilecek nitelikte olduğu gerekçesiyle 6 ayrı hesaptan yapılan paylaşımlar için “erişim engelleme” kararı verdi.

TIKLAYIN - Fatmanur Altun'dan '4 maaş' savunması: Devlet adamlarının yediklerini içtiklerini sorgulatmaya çalışanlar halkı düşünenler değildir

Altun ve eşinin çifte maaş aldıklarına yönelik haberler ile bu konuda eşinin yaptığı açıklamalarla ilgili yaşanan tartışmalar Twitter’da uzun süre gündem olmuştu. Bunun üzerine Altun, geçen hafta altı ayrı hesaptan bu konuda yapılan paylaşımların kişilik haklarına zarar verdiği ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı olarak görev yapması nedeniyle kurumun kurumsal kimliğinin zarar gördüğü gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği, 1 Ağustos’ta yapılan başvuruyu 2 Ağustos’ta karara bağladı ve Altun’un erişime engellenmesini talep ettiği altı ayrı Twitter hesabından yapılan paylaşımlar için “erişime engelleme” kararı verdi. Kararda, 5651 sayılı yasanın 9. Maddesi gereğince paylaşımların Altun’un kişilik haklarına zarar verebilecek ve görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı’nın kurumsal itibarını da zedeleyebilecek nitelikte olduğu belirtildi.