Gündem

Lokman Birlik'in babası Hasan Birlik'e verilen beraat bozuldu

19 Haziran 2020 16:29

Şırnak'ın Dicle Mahallesi'nde, 3 Ekim 2015 tarihinde öldürülen ve beden, zırhlı araca bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik'in (24) cenaze töreninde oğlunun fotoğrafını taşıdığı için yargılanan baba Hasan Birlik ve 9 kişi hakkında verilen beraat kararı istinaf mahkemesi tarafından bozuldu.

‘Örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davada, Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce “suç unsuru oluşmadığı” gerekçesiyle tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti.

Dosya savcısı, mahkemenin kararına ilişkin Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne (BAM) itirazda bulundu. Diyarbakır BAM 9. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Zırhlı araç arkasında bedeni sürüklenen Birlik’in “örgüt üyesi” olduğunu ileri süren Daire, cenaze töreninde atılan “şehît namirin” gibi sloganlar ile sarı, kırmızı ve yeşil renkli flamaların taşınmasının ifade özgürlüğü kapsamında görülemeyeceğini kaydetti. Sanıkların eylemlerinin bir bütün olarak değerlendirildiğinde, “örgüt propagandası” yaptıklarını iddia eden Daire, savcının itirazını yerinde buldu. Karar, oy birliğiyle alındı. Kararla birlikte 10 kişinin yargılaması yeniden başlayacak.