Ekonomi

Kulis: Dolar, enflasyona dayalı tahville düşürülecek; yaz aylarındaki fiyat düşüşlerinin etkisiyle baskın erken seçime gidilecek

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3. kez seçilmesinin önündeki Anayasal engel de aşılacak"

27 Mayıs 2022 10:17

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, AKP'nin içinden haber alan bir dostunun aradığını ifade ederek köşesinde, döviz kurunun pik yaptığı esnada, enflasyona endeksli tahvilin çıkarılarak doların düşürüleceğini, turizm gelirleri ve yaz aylarındaki ucuzluğun etkisiyle de baskın erken seçime gidileceği bilgisini paylaştı.

Dündar'ın edindiği kulis bilgisi şöyle:

Dövizin bir süre daha yükselmesi beklenecek. Pik yaptıktan sonra enflasyona endeksli bir tahvil çıkarılarak, hem tasarrufların buna yönlenmesi, hem de doların tıpkı KKM'ye geçişte olduğu gibi belirli bir seviyeye inmesi sağlanacak. Yaz aylarında turizmden gelen döviz akışı da buna eklenince, görece bir rahatlama olacak. Sebze ve meyve fiyatlarındaki mevsimsel düşmeyi iktidar ‘Bakın enflasyonda söz verdiğimiz düşüş başladı' diye pazarlayarak, ilk fırsatta baskın erken seçime gidecek. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3. kez seçilmesinin önündeki Anayasal engel de aşılacak…"

Yazının tamamı için tıklayın