Ekonomi

Kredi kartlarından son 1 yılda 85 milyar lira harcama yapıldı

Mobilya, market ve giyim sektörlerinde internetten kartlı ödemeler 2'ye katlandı

23 Ağustos 2017 15:11

Bankalararası Kart Merkezi'nin 2017 yılı Temmuz ayı verilerine göre mobilya, market ve giyim sektörlerinde Temmuz ayı içerisinde internetten yapılan ödemeler ikiye katlanırken, son 1 yılda internetten yapılan toplam kartlı ödeme tutarı 85 milyar TL'ye ulaştı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2017 yılı Temmuz ayı verilerini açıkladı. BKM'nin verilerine göre internetten ödeme alışkanlıklarının her geçen gün artması kartlı ödeme istatistiklerine de yansırken, 2016 yılı Ağustos-2017 yılı Temmuz dönemi arasını kapsayan son bir yılda 84 milyar 700 milyon TL internetten kartlı ödeme yapıldığı görüldü. Yıllık yüzde 44 olan büyüme hızının bu seviyede devam etmesi halinde 2017 yılı sonunda internetten kartlı ödeme tutarının yaklaşık 98 milyar 400 milyon TL'ye ulaşacağı öngörülüyor.

 

Mobilya, market ve giyim sektörlerinde internetten kartlı ödemeler 2'ye katlandı

 

Temmuz ayı içerisinde yapılan internetten kartlı ödemelerin sektörel dağılımı incelendiğinde ise 144 milyon TL ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 149 artışla mobilya ve dekorasyon internetten en fazla kartlı ödeme artışı görülen sektör oldu. 363 milyon TL ve yüzde 119 artışla market ve AVM, 350 milyon TL ve yüzde 102 artışla giyim ve aksesuar, 106 milyon TL ve yüzde 91 artışla ise sağlık ürünleri/kozmetik sektörü internetten en fazla kartlı ödeme artışı görülen sektörler arasında yer aldı.

 

Motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde kredi kartları tercih edildi

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) ikinci taksitinin ödendiği temmuz ayında, bu ödemeleri kapsayan ‘Kamu-Vergi Ödemeleri’ sektöründe kredi kartlarıyla 3 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu değer 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 47 büyümeye denk gelirken, toplam kredi kartı ödemeleri içindeki vergi ödemeleri payı yüzde 4,7'den yüzde 5,5'e yükseldi. Bu artış kullanıcıların kredi kartlarını, bütçelerini daha verimli yönetebilmek için zorunlu ödemelerde (vergi, sigorta, BES vb.) daha etkin kullandığı bir ödeme aracı olarak konumlandırdığını gösteriyor.

 

Kartlarla yapılan vergi ödemelerinin yarısından fazlası internetten yapıldı

 

İnternetten yapılan kartlı ödemeler incelendiğinde ise kamu ve vergi ödemelerinin yüzde 59'unun internetten yapıldığı görülüyor. 1 milyar 800 milyon TL'lik ödeme tutarı ile ‘Kamu-Vergi Ödemeleri’ sektörü, Temmuz ayında internetten en fazla ödeme yapılan sektör oldu