Gündem

Kızıltepe JİTEM davası 17. kez ertelendi

Kızıltepe JİTEM davasının 17 duruşması görüldü, bir sonraki duruşma 28 Mayıs'a ertelendi

11 Nisan 2019 16:49

Kamuoyunda 'Kızıltepe JİTEM' davası olarak bilinen 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin ölümünden sorumlu 4'ü asker 5'i korucu toplam 9 kişinin yargılandığı davanın 17. duruşmasında da karar çıkmadı.  Bir önceki duruşmasında alınan karara göre, savcı vermesi gereken mütalaayı açıklamadı. Reddi hakim talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 28 Mayıs’a erteledi.

Kızıltepe’de 1992-96 yılları arasında 22 kişinin zorla kaybedilmesine ilişkin Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir'in, “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından yargılandığı, kamuoyunda “Kızıltepe JİTEM davası” olarak bilinen davanın 17’nci duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, sanıkların katılmadığı duruşmada müşteki avukat Senem Doğanoğlu ile sanık avukatları hazır bulundu.  

Mesleki mazereti nedeniyle duruşmaya katılamayan müşteki avukat Erdal Kuzu tarafından verilen reddi hakim talebinin, Ankara 6’ncı Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği açıklandı.

Ardından söz alan müşteki avukat Senem Doğanoğlu, esas hakkında beyan için süre talebinde bulundu.

Önceki duruşmada alınan karara göre mütalaa vermesi beklenen iddia makamı ise, dosyanın kapsamının geniş olduğunu söyledi ve “Dosyanın yeniden başsavcılığımıza tevdi edilerek mütalaamızı hazırlamak üzere süre talep ederiz” diye belirtti.

Ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Avukatların beyanda bulunmak için istedikleri sürenin verilmesi ve Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan sanık Mehmet Salih Kılıçarslan’ın bir sonraki celsede SEGBİS ile hazır edilmesi için ilgili Ceza İnfaz Kurumu’na yazı yazılması” yönünde karar verdi.

Bir sonraki duruşma 28 Mayıs’a ertelendi.