Gündem

Kemal Kılıçdaroğlu: 15 Temmuz gecesi HTS kayıtları açıklansın

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın grup toplantısındaki sözlerine yanıt verdi

20 Şubat 2020 08:19

CHP Genel Bakanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısındaki sözlerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu 15 Temmuz gecesinde ne yaptığı hakkında, "O gece nerede olduğum belli. Benim sorularımdan niçin kaçıyor? 15 Temmuz gecesi siyasi parti liderleri, Meclis Başkanı, Başbakan, bakanlar, üst düzey yöneticiler, belediye başkanları neredeydi ve kimlerle görüştüler? Neden hain darbe girişimi gecesinin HTS kayıtları açıklanmıyor. HTS kayıtları Erdoğan’ın da MİT’in de elinde... Açıklasınlar" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'ten İpek Özbey'in haberine göre FETÖ'nün siyasi ayağının, FETÖ unsurlarını devlete yerleştirme gücüyle ilgili odluğunu belirten Kılıçdaroğlu, "FETÖ unsurlarını devletin kılcal damarlarına kim yerleştirebilir? Yerleştiren kişiye biz FETÖ’nün siyasi ayağı diyoruz. Eğer bu konudaki yetki bende olsaydı siyasi ayak ben olurdum ama bu yetki, yürütme organına, hükûmete, o dönem hükûmetin başı olan Erdoğan’a ait. Resmi Gazete’de atamaların altında Erdoğan’ın imzası var. Bu kişi aynı zamanda ‘Ne istediniz de vermedik’ diye itiraf eden kişidir" ifadelerini kullandı.

"Paraya doyamayan kendisi değil mi?"

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın grup toplantısında belirttiği gibi “1 dolarlık bir banknot saklayıp saklamadığını da merak etmiyor değilim" sözlerine ise “Bu soruyu bana soran kişi Merkez Bankası’ndan Türkçe Olimpiyatları için özel para bastıran kişi. Ahlak var mı? Ayrıca benim öyle dolar merakım falan da yok. Amerika’da gökdelen yapan ben miyim, onun ailesi, onun yakınları, onun vakıfları değil mi? Paraya doymayan kendisi değil mi? Benim o işlerle hiçbir ilgim yok” dedi. 

TIKLAYIN - Erdoğan: FETÖ'nün organizasyon şemasını tam olarak çıkaramadık; CHP Genel Merkezi'ne yeterince bakılmadı