Gündem

"Kayyım protestolarında 1000’in üzerinde kişi gözaltına alındı"

İHD, Diyarbakır Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın Anayasa ve yasalara aykırı hareket ederek suç işlediğini dile getirdi

28 Ağustos 2019 11:20

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, İçişleri Bakanlığının Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarının görevden alınması ardından kentte yaşanan hak ihlallerine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya göre kayyım protestosunda gözaltına alınanların sayısı 1000'i aştı. 

Evrensel'in haberine göre kayyım atamalarının ilk gününden itibaren, demokratik tepkilerini dile getiren seçilmiş kişi ve yurttaşlara karşı, kolluk güçleri tarafından sert müdahalelerde bulunulduğuna, işkence ve kötü muamelenin fütursuzca uygulandığı kaydedilen açıklamada, toplumsal tepkilere yapılan müdahale şeklinin tamamen hukuk dışı olduğu vurgulandı.

“Orantısız güç kullanımı, kadın, yaşlı ve çocuk ayırt etmeksizin fiziksel şiddete maruz bırakma gibi yaşanan tüm olaylar temel insan hak ve özgürlüklerine aykırıdır, kabul edilemezdir” denilen açıklamada, Diyarbakır Valiliği'nin, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden hemen bir gün sonra İçişleri Bakanlığı'na yazı yazarak kayyım atanmasını talep ettiği hatırlatıldı. Diyarbakır Valiliği ve İçişleri Bakanlığı'nın, kendilerini yargı makamlarının yerine koyarak hareket ettiği, hukuka aykırı davrandıkları kaydedilen açıklamada, milyonlarca seçmenin seçme hakkı elinden alınarak, Anayasa ve yasalara aykırı hareket edilerek suç işlendiği dile getirildi.

Karardan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye binasının cezaevi görünümünü andırdığını vurgulanan açıklamada, başta kayyım atanan iller olmak üzere birçok yerde aralarında gazetecilerinde olduğu 1000’in üzerinde kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

"Milletvekilleri darp edildi"

Gözaltına alınan yurttaşlara hakaret edildiği, bulundukları terörle mücadele şubesi nezaretinde kendilerine ajanlık teklifi yapıldığı, yasa dışı sorgu yapıldığı, yaşlı ve hasta yurttaşlara ilaç ve sağlık gereçlerinin verilmediği, çoğu zaman tuvalet ihtiyacının karşılanmadığı yönünde beyanlar bulunduğu belirtilen açıklamada, protestolarda HDP Milletvekilleri Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Semra Güzel, Gülistan Koçyiğit’in cop ve tekme darbeleriyle yaralandığı, linç girişimine maruz bırakıldığı ifade edildi.

"Halkın iradesi yok sayılmıştır"

OHAL yetkililerinin devredilmesiyle valilerin, pek çok kentte basın açıklamaları, oturma eylemleri de dahil olmak üzere gösterileri yasakladığı hatırlatılan açıklamada, “Son bir hafta içerisinde, milyonlarca kişinin seçme ve seçilme hakkı, toplantı, gösteri ve ifade hakkı, haber alma ve haber verme hakkı ihlal edilmiştir. Tüm bunlarla birlikte halkın iradesi yok sayılmıştır” denildi.

İHD şu talepleri dile getirdi:

- Kayyum atamaları derhal geri alınsın.

- Görevden alınan belediye eş başkanları görevlerine iade edilsin.

- Barışçıl gösteri ve protesto hakkı üzerindeki yasaklamalar son bulsun.

- Gösterilere müdahalede işkence ve kötü muamele yasağına aykırı uygulamalara son verilsin.

- İşkence ve kötü muamelede bulunan kolluk kuvvetleri ve emir aldıkları üst birimler hakkında etkin soruşturmalar başlatılsın. Haksız ve keyfi yakalama, gözaltı ve tutuklama işlemlerine son verilsin.