Dünya

Katliam gibi kurtarma operasyonu

Hindistan'ın Bombay kentinde komandoların operasyon düzenlediği Ortodoks Yahudi örgütü Chabad Lubavitch'in merkezi Neriman Evi'ndeki rehinelerin hepsinin öldüğü iddia edildi.

28 Kasım 2008 02:00

* Hindistan'ın Mumbai kentinde komandoların operasyon düzenlediği Ortodoks Yahudi örgütü Chabad Lubavitch'in merkezi Neriman Evi'ndeki rehinelerin hepsinin öldüğü iddia edildi. 

* Mumbai'deki terör saldırılarında ölü sayısı 143 olarak açıklandı. Rehin alınan son Türk vatandaşı da kurtarıldı. İkisi daha önce serbest kalmıştı

Güvenlik güçlerinden teröristlere operasyon - FOTOGALERİ

İsrail kurtarma servisi Zaka'nın, yardım için Mumbai'ye gönderdiği ekibe dayandırdığı açıklamasında, "Görünen o ki, rehineler hayatta değiller" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, rehinelerin kimliği ve sayılarıyla ilgili ise bilgi verilmedi. İsrailli bir haham ve eşinin rehineler arasında olduğu sanılıyordu.

143 kişi öldü

Hindistan'ın Mumbai kentinde aşırı dinciler tarafından düzenlenen terör saldırılarında ölü sayısı 143 olarak açıklandı.

Mumbai Emniyet Müdürü Hasan Gafur, kesin ölü sayısının belirlenmesinin zaman alacağını, bununla birlikte 143 kişinin öldüğünü doğrulayabileceğini kaydetti.

Bu arada, Tac Mahal, Oberoi/Trident otelleri ile Yahudi Merkezi'nde kurtarma operasyonlarının devam ettiği de belirtildi.

Komandolar Hint mi İsrailli mi?

Özel kuvvet askerleri helikopterle Yahudi Merkezi'ne (Neriman Evi) müdahalede bulundu. Bir grup askerin binanın çatısına indiği belirtilen haberde, siyah giyimli askerlerin Hintli mi yoksa İsrailli mi olduğunun anlaşılamadığı kaydedildi.

Pakistan sorumlu tutuluyor

Hindistan finans, ticaret ve kültür kenti Mumbai'ye düzenlenen terör saldırısından komşusu Pakistan'ı sorumlu tutuyor. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'in, Mumbai'deki saldırıları düzenleyen terörist grupların Hindistan'ın “komşularında” yerleşik durumda olduğunu belirterek, dolaylı olarak Pakistan'ı işaret etti.

Bir odada 15 ceset bulundu

Hindistan'da saldırıya uğrayan Tac Mahal oteline giren komandoların bir odada 12-15 ceset buldu. Komando birliğinin komutanı yaptığı basın toplantısında, "12-15 ceset bulduk" dedi, ancak ayrıntı vermedi.

İki Türk vatandaşı 'Müslümanız' diyerek kurtuldu

Rehineler dehşeti anlattı


Son Türk rehine Avukat Yasemin Erden de kurtarıldıTrident Otel’deki 46 rehine kurtarıldı

Hindistan ordusunun komandoları ise, Oberoi/Trident Oteli’nde düzenledikleri operasyonda mahsur kalan 39 kişiyi kurtardı.

Saldırılar sırasında birçok kişinin odasında saklandığını belirten polis yetkilisi, komandoların oda oda gezerek içeride kalan olup olmadığına baktığını söyledi. Arama operasyonlarında Hintli komandolar otelden 7 yabancı rehineyi çıkardı.

Otelden çıkan gruptaki bazı kişilerin elinde, üzerinde Kanada bayrakları bulunan bagajlar olduğu ve basın mensuplarıyla konuşmadan arabalara bindirilerek götürüldükleri görüldü.

‘Dışarı çıkmaktan mutluyuz’

Oberoi'deki Batılı müşterilerin tamamına yakınını oluşturan havayolu çalışanı, tahliye edildi.
Tahliye edilen pek çok havayolu çalışanının otelden bir otobüsle çıkarıldığı sırada üzerlerinde Lufthansa Havayolları ve Fransız Havayolları'na ait üniformalar bulunduğu gözlendi.
Üzerindeki Lufthansa Havayolları üniformasının üstünde L. Laurence yazılı bir kadıh havayolu görevlisi otelden çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada "Otelin içinde olanlar kesinlikle iyi değildi. Dışarıya çıktığımız için mutluyuz" diye konuştu.

Tac Mahal’de çatışmalar sürüyor

Saldırıya uğrayan Tac Mahal otelinde ise çatışmalar halen devam ediyor.

Korgeneral N. Thamburac konuya ilişkin basına yaptığı açıklamada, Tac Mahal otelinde halen en az bir teröristin bulunduğunu ve otele baskın düzenleyen Hintli komandolarla çatıştığını belirtti.

Komandolarla çatışan teröristin elinde 1-2 rehinenin bulunabileceğine işaret eden Thamburac, oteldeki müşteriler ve personelin hemen hemen tamamının tahliye edildiğini söyledi. Thamburac, Mumbai kentindeki teröristlerle mücadele operasyonlarının birkaç saat içinde tamamlanacağını sözlerine ekledi.