Dünya

Kaddafi, Mübarek'in izinden gidiyor: Yetkilerinin bir kısmını devredecek

Kaddafi’nin, değişim talep eden gösterileri sert bir şekilde bastırmaya çalışması, ülkeyi iç savaşın eşiğine getirdi.

22 Şubat 2011 02:00

T24 - Libya'nın 42 yıldır iktidardaki Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin, değişim talep eden gösterileri sert bir şekilde bastırmaya çalışması, ülkeyi iç savaşın eşiğine getirdi. Libya'da da Mısır'daki olayların akışına benzer gelişmeler yaşanıyor. Kaddafi'nin devlet televizyonunda açıklama yaparak reform sözü vererek yetkilerinin bir kısmını yerel yönetimlere devredeceği iddia edildi. Kanlı isyanlarda 500'den fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Ülkede yaşayan Türk vatandaşları tahliye edilmeye çalışılıyor.İktidarda en uzun kalan diktatörler - GALERİ

El Arabiya: Yetkilerinin bir kısmını devredecek

El Arabiya televizyonu Libya liderinin ilerleyen saatlerde televizyona çıkarak bir açıklama yapacağını iddia etti. Televizyonun haberine göre Kaddafi yapacağı açıklamada reform sözü vereceği, yetkilerinin bir kısmını yerel yönetimlere devredeceği ve konuşmasında "Trablus kontrolümüz altında" diyeceği duyuruldu.


Libya'da kargo limanları kapatıldı

Libya'daki şiddet olayları nedeniyle kargo limanlarının kapatıldığı bildirildi.

İtalyan deniz taşımacılığı şirketi Tarros Spa'nın İngiliz acentası direktörü John Bader, Libya'nın Bingazi, Trablus ve Misurata kargo limanlarında operasyonların durdurulduğunu söyledi.

Bader, ''İtalya'daki yönetimimiz bu sabah bize Trablus, Bingazi ve Misurata limanlarının kapatıldığını bildirdi. Durumun normale döndüğü bilgisini alana kadar gemilerin bu limanlara gönderilmesini önermiyoruz'' dedi.


Tobruk'ta halk kontrolü ele geçirdi

Libya'nın doğusundaki Tobruk kentindeki askerler, artık Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'yi desteklemediklerini ve kentin Kaddafi'nin kontrolünden çıktığını söyledi.

Askerlerin açıklamasını duyuran Reuters ajansına göre, halk da kentin üç gündür kendi kontrollerinde olduğunu anlattı.

Artık görevi bıraktığını söyleyen eski Binbaşı Hany Said Merci, "Bütün doğu bölgelerinin Kaddafi'nin kontrolünden çıktığını" söyleyerek, "Burada ordu ve halk el ele" dedi.

Ajansa göre bölge sakinleri, kentin üstündeki dumanların, Kaddafi'nin oğullarına bağlı askerlerin bombaladığı cephanelikten yükseldiğini kaydetti.


Bingazi Havaalanı bombardıman yüzünden tahrip oldu


Libya'daki Bingazi Havaalanının pistlerinin bombardıman sonucu tahrip olduğu ve uçakların iniş yapamadığı açıklandı.

Mısır'da bulunan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'la görüşen Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, Bingazi havaalanının pistlerinin bombalandığını, bu durumun Mısır havayollarına ait uçakların inişini imkansız kıldığını belirtti.

Ebul Geyt ayrıca, Libya'daki Mısırlıları getirmek üzere bugün Trablus'a hareket eden iki askeri uçağa Libya makamlarının iniş izni verdiğini söyledi.


Trablus, Bingazi ve Misurata'da deniz ulaşımı durdu

Libya'da Trablus, Bingazi ve Misurata'da deniz ulaşımının durduğu bildirildi.

Reuter ajansının duyurduğuna göre, deniz ulaşımı kaynakları Trablus, Bingazi ve Misurata limanlarında şiddet yüzünden faaliyetlerin durduğunu kaydetti.

Bu arada, El Arabiye televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin kısa süre içinde bir konuşma yapacağını duyurdu.

El Arabiye televizyonu, acil koduyla duyurduğu haberi Libya devlet televizyonuna dayandırdı.


"Olaylar gençlik çetelerinin işi"

Libya Savunma Bakanlığı, ülkedeki şiddetin, aralarında El Kaide'nin de bulunduğu yabancı güçlerin manipule ettiği, suçlu gençlik çetelerinin işi olduğunu iddia etti.

Devlet televizyonunda okunan bildiride, "Vatandaşları terörize eden, ticareti durduran, tüccarlar ve tüketicileri ürküten ve eğitim, sağlık gibi hizmetleri kesmekle tehdit eden" bu durumun, ordunun depolarını yağmalayarak silah elde eden bazı gençler ve yetişkinlerden kaynaklandığı ifade edildi.

"Bunlar suçlulardır" denilen bildiride, "Libya'da olanların, El Kaide ve diğer şüpheli çevrelere, yabancı çevrelere mensup diğer insanlar tarafından suistimal edilen bir grup gencin" işi olduğu belirtildi.


Tahliye edilen Türk vatandaşları Türkiye'ye geliyor

Libya'dan tahliye edilen 248 Türk vatandaşı Mısır'ın İskenderiye havaalanına getirildi. 5 yolcu otobüsüyle getirilen vatandaşların uçuş işlemleri, Türkiye'nin İskenderiye konsolosluğu ve Türk Hava Yolları yetkililerinin yardımıyla yapıldı. Libya'dan tahliye edilen vatandaşları İstanbul'a götürecek olan THY'ye ait tahliye uçağı da İskenderiye'nin Burc el Arap bölgesinde bulunan havaalanına geldi. Uçağın 17:30'da Türkiye'ye havalanması bekleniyor.


TBMM'de Libya zirvesi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Libya’da yaşanan olaylar ve Türk vatandaşlarının Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili gelişmeler hakkında BDP'yi bilgilendirdi.

Saat 17.00’de TBMM’de BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşen Çiçek, saat 18.00’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.


Çiçek, Demirtaş'la görüştü

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret ederek, Libya'daki gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Demirtaş'ın makamında yapılan ve BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata'nın da hazır bulunduğu görüşme, yarım saat sürdü.


BM Güvenlik Konseyi, Libya'daki durumu görüşmek üzere toplandı

BM Güvenlik Konseyi, Muammer Kaddafi'ye dün liderlikten çekilme çağrısı yapan Libya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı İbrahim Dabaşi'nin, Konsey'e Libya'da akan kanı durdurması için harekete geçmeye davet eden mektup yazmasının ardından toplanma kararı almıştı.

Konsey'in Libya'daki son gelişmeleri ele alacağı danışma toplantısı basına kapalı düzenleniyor.


Bosna-Hersek vatandaşları Türk gemileriyle tahliye edilecek

Libya'da mahsur kalan Bosna-Hersek vatandaşları, Türkleri tahliye için giden Türk gemileri ve uçaklarıyla İstanbul'a getirilecek.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Bingazi'de bulunan yaklaşık 150 Bosna-Hersek vataandaşının Türk gemisiyle tahliye edilmesi için çalışmaların başlatıldığını belirterek, Bosna-Hersek'in Trablus Büyükelçiliği'nin Türk Büyükelçiliği ile irtibatta olduğunu, Bosnalıların Türk gemileriyle ve THY'nin uçaklarıyla İstanbul'a getirileceğini kaydetti.


Trablus 1992 yılındaki Saraybosna'nın halini anlatıyor

Bosna-Hersek'in bir inşaat şirketinin müdürü Cemail Vlahovlyak, dün Libya'dan İstanbul'a geldikten sonra, gazetecilere yaptığı açıklamada, Trablus'un şu anda savaş sırasındaki Saraybosna'yı anımsattığını ifade etti.

Vlahovlyak, ''Trablus'ta gece boyunca, silah sesleri ve savaşı aratmayan diğer olaylara tanıklık ettik. Trablus, 1992 yılındaki Saraybosna'nın halini hatırlatıyor'' dedi.


Sırbistan yaralı vatandaşı

Sırbistan Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, pazar günü Libya'nın Raslanalfa kasabası yakınlarındaki kampta saldırıya uğradıkları açıklanan Sırp vatandaşları arasında yaralı olmadığını ve şu anda güvenlikleriyle ilgili bir sorun bulunmadığını kaydetti.

Açıklamada, Libya'daki Sırp vatandaşlarının tahliyesi için bu ülkeye Sırbistan Hava Yolları'na (JAT) ait bir uçak gönderileceği belirtildi.


Hollanda uçak gönderiyor


Hollanda ise Libya;da bulunan 125 kadar vatandaşının tahliyesi için askeri bir uçak gönderecek. Dışişleri Bakanlığı, Eindhoven Havaalanında bekletilen uçağın, Libya makamlarının gerekli izni vermesiyle birlikte bölgeye hareket edeceğini açıkladı.


ETİKETLER

haber