Dünya

İspanya'da erken genel seçime gidilecek

15 Şubat 2019 12:35

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, ülkede genel seçime gidileceğini resmen açıkladı. Bugün Bakanlar Kurulu'nu toplayan Sánchez, erken seçimin 28 Nisan'da yapılması için çağrıda bulundu.

İspanya'da sosyalist azınlık hükümetinin sunduğu 2019  devlet bütçesinin mecliste reddedilmesinin ardından, Sanchez'in  erken seçim tarihini açıklaması bekleniyordu.

Diğer yandan İspanya'da en son aralık ayında yayımlanan anketler,  olası bir genel seçimde aşırı sağ destekli bir sağ koalisyonunun iktidara  gelebileceğini işaret etmişti.

Anket sonuçlarında, mevcut durumda iktidarda olan Sosyalist İşçi  Partisi (PSOE) yüzde 24,4, ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) yüzde  20,7, liberal ve sağ görüşlü Vatandaşlar (C's) yüzde 18, sistem karşıtı ve aşırı  sol görüşlü Birlikte Yapabiliriz (UP) yüzde 15 ve ilk defa İspanya'da meclise  girmesi beklenen aşırı sağ görüşlü Vox yüzde 10,6 oy oranlarında olduğu  belirtilmişti.

PP lideri Pablo Casado da meclisteki bütçe oylamasından sonra basına  yaptığı açıklamada, ülkedeki "Katalonya ayrılıkçılığı ve popülizme karşı" C's ve  Vox partilerine "birlikte hareket etme" çağrısında bulundu. Benzer bir ittifak  geçen kasım ayında ülkenin güneyindeki Endülüs özerk yönetimi parlamentosunda  yapılmış, PP ve C's'nin koalisyon hükümetine Vox dışarıdan destek vermişti.

Bu arada Casado'nun iktidara gelmeleri halinde Katalonya'daki  ayrılıkçı girişimleri engellemek için anayasanın 155. maddesini kullanarak,  Katalonya'nın yönetimini yerelden merkeze alacağını şimdiden vaat etmesi dikkati  çekiyor.

İspanya'da son genel seçim 2016 Haziran ayında yapılmış ve hiçbir  siyasi parti tek başına iktidara gelecek meclis çoğunluğunu elde edememişti.  Seçimlerde en fazla oyu alan PP'nin kurduğu azınlık hükümeti parti içindeki  yolsuzluk iddialarından dolayı 2 yıldan az bir süre iktidarda kalmıştı. PP'nin  meclisteki güvensizlik oylamasıyla iktidarda düşürülmesinden sonra yerine 2018  Haziran ayında sadece yüzde 23'lük oyu bulunan PSOE'nin azınlık hükümeti  kurulmuştu.