Medya

İsmail Saymaz'dan Hürriyet'teki işten çıkarılan gazetecilere mesaj: Size yapılmış haksızlığı kendime yapılmış sayıyorum

01 Kasım 2019 17:10

Hürriyet muhabiri İsmail Saymaz, gazetesinde 43 çalışanın evlerine tebligat gönderilerek işten çıkarılmasının ardından bir mesaj paylaştı. İşten atılan isimleri mesajına etiketleyen İsmail Saymaz, "Sevgili arkadaşlar, sizin yer almadığınız her bir sayfayı, gazetecilik için telafisi mümkün olmayan bir kayıp görüyor, size yapılmış haksızlığı kendime yapılmış sayıyorum" dedi.

İsmail Saymaz'ın Twitter'dan paylaştığı mesajlar şöyle:

Ne olmuştu?

Doğan Grubu'ndan Demirören Holding'e satılan Hürriyet gazetesinde eve tebligat yoluyla işten çıkarılan gazetecilerin sayısı 43'e yükseldi. Son olarak yazar Mesude Erşan'ın işine son verildiği bildirildi. Gazete yönetiminin sendikalı gazetecileri işten çıkardığı ve hedefin toplu-iş sözleşmesi yapılabilmesini engellemek olduğu ileri sürüldü. 

Hürriyet gazetesi pek çok çalışanını evlerine tebligat göndererek işten çıkardı. İşten çıkarılanlar arasında Çınar Oskayİpek YezdaniSebati KarakurtKenan BaşaranAydil Durgun, İbrahim YurtbayÖnder ÖndeşDürdane Kırçuval, Serkan Ocak, Ceyhun Kuburlu, Aydil Durgun, Aslı Barış, Ahmet Can, Aslı Barış, Şebnem Turhan, Banu Tuna, Mesude Erşan, Mustafa Doğan ve gazetenin insan kaynakları servisinden üç kişi bulunuyor. 

Muhabir Arda Akın, Otomotiv Yazarı Emre Özpeynirci,Spor ve Ekonomi Servisi'nden Ceyhun Kuburlu, Teknoloji Muhabiri Ahmet Can Şit, MuhabirEce Emre, editörler Deniz Türsen, Deniz Dallı, Levent Korkut ve Kelebek'ten Nigar Akan da işine son verilen isimler arasında bulunuyor. İşten çıkarılan Levent Korkut’un kanser tedavisi gördüğü öğrenildi. 

Gazete ile ilişiği kesilen gazeteci sayısı 43'e yükselirken, işten çıkarmalara karşı yazar Gülse Birsel ve müzik yazarı Naim Dilmener de, Hürriyet'ten istifa etti.

Öte yandan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar da istifasını noter aracılığıyla kurumuna bildirdi.