Gündem

İmamoğlu Van’da esnafın sorunlarını dinledi: Bizi kurtarın

27 Mayıs 2022 17:20

CHP'li belediye başkanları toplantısı için gittiği Van'da yoğun bir ilgiyle karşılanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu esnafı ziyaret etti. İmamoğlu'na dert yanan esnaf “Bizi kurtarın. Umudumuz sizsiniz” diye seslendi.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla 27-28-29 Mayıs'ta yapılacak “Belediye Başkanları Çalıştayı”na katılmak üzere Van'a gelen İBB Başkanı İmamoğlu, İpekyolu ilçesindeki esnafı ziyaret etti. İmamoğlu'nun etrafından toplanan vatandaşlar “En büyük başkan bizim başkan”, “Halkın adamı”, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları attı.

"Doğu'nun cenneti olmalı"

Sözcü'den Orhan Bozkurt'un haberine göre; İmamoğlu esnaf ziyareti sırasında “Van Doğu'nun cenneti olmalı. Böyle güzel coğrafya, tarımdan turizme dünya güzeli bir yer. İnsanı da güzel, toprağı da güzel. Ümit ederim o günleri Van'a kazandıracağız hep birlikte. Çünkü çok fırsatları var. Türkiye'nin en büyük 20 şehrinden birisi ama ekonomik olarak 60 küsürüncü olmaz.

Türkiye'nin en geç nüfusu Van'da. Böyle bir genç nüfusu, ülkem için fırsat görürüm. Genç delikanlıların, genç kızların iyi eğitim alması, hayata hazırlanması, iyi meslek sahibi olmalarını isterim. Siz de esnaf olarak mutlu olun isterim. Çünkü coğrafya çok güzel. İlk defa geliyorum. Fırsatları bol bir şehir. Sadece doğu için değil doğudaki komşularımız için de bir fırsat var. İnşallah bunu hep birlikte başarırız” dedi.

"Kurtulacağız, hep beraber”

Ekonomik sıkıntılara dikkat çekerek “Aşacağız” diyen İmamoğlu'na esnaf “En büyük sıkıntı, ekonomik sıkıntı. Aşacağız da biz de aşılacağız. Esnaf bitti, esnaf da bir şey kalmadı” diye dert yandı. İmamoğlu “Haklısınız. Toplumun sıkıntılarını dinliyoruz ve onun için buradayız. CHP'li olarak buradayım, İBB Başkanı olarak buradayım. Bütün muhalif kesim Türkiye'nin kurtuluşu için bir arada çalışmak zorunda. İnşallah başaracağız bunu” dedi.

Esnaf ziyareti sırasında “Bizi kurtarın” diyen vatandaşa İmamoğlu “Kurtulacağız, hep beraber” karşılığını verdi. İmamoğlu'nun “Var mı bir isteğiniz” diye sorduğu esnaf “Yetişemiyoruz hiçbir şeye. Kira bir yandan, sigorta bir yandan,  gider bir yandan. Artık yok yani. Artık size kaldı her şey. Umudumuz sizsiniz” dedi. İmamoğlu da “Buraya gelmemizin sebebi sizin dertlerinizi dinlemek. Yarın genel başkanımızla yapacağımız toplantıda bütün bu dertleri paylaşacağız. İnşallah kurtaracağız” dedi.

"Şimdi çeyreği bozup çocuk bezi alıyoruz"

Başka bir esnaf “7-8 sene önce çeyrek altın alıyorduk. Şimdi çeyreği bozup çocuk bezi alıyoruz. Artık geçim kaynağı sıfır, herkes yastık altını harcıyor. Asgari ücretle çalışan bir insan ancak hırsızlık yaparak geçinebilir” dedi.

İmamoğlu “Bu ülkenin kaynağı var ama işi erbabına bırakacaksın. Bu ülkede ne yazık ki sistemin içinde liyakatle yönetme anlayışı yok. Ahbap-çavuş ilişkisi var. Akşamdan sabaha karar… Ona düşman de, hain de, inançsız de, bilmem ne de…Bu işlerle uğraşıyoruz. Esas mesele senin işin, gücün, geçimin. Ülkenin üretim yapabilmesi” diye konuştu.

“2023'te başkan olarak sizi görmek istiyoruz”

Van'ın sorunlarından dert yanan esnafın “2023'te başkan olarak sizi görmek istiyoruz” sözlerine İmamoğlu “O iş benim işim değil. Bu işi halledeceğiz ama. Hep beraber halledeceğiz. Biz de o işin parçasıyız” karşılığını verdi. Yaşlı bir vatandaş da İmamoğlu'na “Millete sahip çıkın. Zam yapmayın, fakir fukaraya sahip çıkın. Her zaman gelin gidin” dedi.

6'lı masayı işaret etti

İmamoğlu'na Kürt seçmenin kendisine seçimlerde verdiği destek hatırlatılıp “CHP Kürt sorununun çözümü ile ilgili bir türlü beklenen mesajı vermiyor. Sizin bu konuyla ilgili düşünceniz nedir?” diye de soruldu. İmamoğlu “Bizim savunduğumuz demokratik bir ülke olmak. Tabiri caizse genel başkanımız da ifade ediyor; ikinci yüzyıla giderken Türkiye Cumhuriyeti'ni demokrasi ile taçlandırmak. Bu kavram üzerinden süreci biz de çok önemsiyoruz.

Yerel yönetimlerde buna dönük adımlar atmak için üstün gayretler gösteriyoruz. Bunlar muhtemeldir ki 6'lı masada konuşuluyor ve konuşulacaktır. Belki haklısınız, toplum sabırsızlıkla bu ittifakın topluma neler vereceğini duymak istiyor. Zamanı geldiğinde bu beklentileri karşılayacak en üstün demokratik uygulamaları açıklayacaklardır diye düşünüyorum. Biz ve bizim gibi belediye başkanları da kendi yaşam alanlarında bu adımların atılmasını destekliyor” yanıtını verdi.

"Van, Türkiye'nin parlayan yıldızlarından biri olabilir"

İmamoğlu kendisine sevgi gösteren çocuklarla birlikte yaptığı açıklamada da “Pırıl pırıl çocuklarımız var, çok genç bir nüfusu var Van'ın. Yaş ortalaması 24'ün biraz üzerinde. Genç nüfusa sahip Van'ın buradaki fırsatları ile Türkiye'nin parlayan yıldızlarından biri olabilir, olmalı da. Bu şart. Ama bu bütüncül bir kalkınma modeli ile mümkün.

Geçmişteki GAP, DAP gibi diye tariflenen kalkınma stratejilerinin hızlıca elden geçirilip canlı günlerini bu şehirlere hediye etmemiz gerek ki, bu genç adamlar güzel bir geleceğe yürüsünler. Çok güzel işler olacak. Buradayız. Genel başkanımıza teşekkür ediyoruz, 230'a yakın belediye olarak bizleri burada bir araya getirdiler. Van'a herkesi bekliyorum. Van Gölü'nü, Akdamar'ı ziyaret etsinler. Burada tarih var, doğa var” dedi.


Erdoğan: "250 bin TL tazminatı TÜRGEV ve Ensar'a verelim" dedim, hiç olmazsa Bay Kemal'in birkaç kuruşu da nasip olsun

35 bin 874 polisin görev yeri değişti

Mehmet Özhaseki: Normalde birbirine selam veremeyecek adamlar, Erdoğan düşmanlığında bir araya geliyor

Bir kişiyi silahla yaralayan Osmanlı Ülkü Ocakları Federasyonu Genel Başkanı Turgut Başdaş serbest bırakıldı

RTÜK Üyesi Taşçı: Kılıçdaroğlu'nun videosunu eş zamanlı yayınlayan KRT TV, Tele 1 ve Halk TV hakkında RTÜK ceza raporu hazırlattı

Çavuşoğlu: Finlandiya ve İsveç, NATO'ya üye olmak istiyorlarsa terör örgütlerine desteği kesmek zorundalar

Akşener’in istifasını istediği İyi Partili Ömer Ay: Yolsuzluk yapanların kadınlarla ilişkisini anlattım, neresi suç!

Fatih Altaylı: İstanbul’daki pek çok kupon mülkü varlığına katan Katarlı bir yatırımcının gözü şimdi de Galatasaray Adası’nda imiş

Habertürk'e konuşan askeri kaynaklar: Suriye'ye harekât için hazırlıklar yüzde 90 tamam
" />