Gündem

İBB, yürütmeyi durdurma kararına itiraz etmeyecek

"Olmayan bir kopyalamanın doğal olarak dışarıya çıkarılması da söz konusu değildir"

24 Nisan 2019 14:07

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Sözcüsü Murat Ongun, gündeme ilişkin basın açıklaması yaptı. Ongun, mahkemenin veri kopyalama için verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz etmeyeceklerini açıkladı. 

"Veri kopyalanmamış ve İBB dışına çıkarılmamıştır"

Murat Ongun, kamuoyunda “veri kopyalama” olarak tartışılan 18 Nisan tarihli Başkanlık imzalı yazıyla ilgili de “İki belediye müfettişi ve belediye uzmanlarının İBB’nin elektronik veri ve altyapılarında her türlü inceleme, araştırma yapmak ve veri tabanı altyapı kopyalaması için yetkilendirilmiştir” dedi.

Her türlü felaket senaryolarına karşı kurumların, hatta özel şirketlerin kendi verileriyle ilgili bir yedeği olması gerektiğinin altını çizen Murat Ongun, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu yazıyla asıl hedeflenen şey, İBB’nin böyle bir yedeği var mı? Varsa bu yedek nerede muhafaza ediliyor? Bunun tespiti amaçlanmıştır. Üstelik bu tespit müfettişler ve İBB Bilgi İşlem Daire Başkanının kontrolünde olacaktır. Bu tespitin gerekçesi de 31 Mart – 18 Nisan tarihleri arasında hem bizlere gelen, hem kamuoyuna yansıyan bazı iddiaların doğruluk yapı var mı yok mu, bunun tespiti yönünde atılmış bir adımdır. Bunun dışında herhangi bir veri ve altyapı kopyalaması yoktur. Asla olmamıştır. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Doğal olarak kamuoyunda bazılarının senaryolar ürettiği gibi dışarıya veri çıkmamıştır. Olmayan bir kopyalamanın doğal olarak dışarıya çıkarılması da söz konusu değildir.

Yürütmeyi durdurmaya itiraz edilmeyecek

Başkanlık yazısından bir gün sonra İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı çıktığına dikkat çeken Ongun, “Karar belediyemize resmi olarak tebliğ edilmiştir. Belediyemizin Hukuk Müşavirliği, ilgili müdürlüklerden mahkeme kararına cevap olmak üzere bilgi ve belge talebinde bulundu. İBB bu yürütmeyi durdurma kararına itiraz etmeyecek. Hukuki süreç devam edecek. Zaten mahkemenin kurumumuzdan istemiş olduğu bilgi ve belgeler var. Bunlara cevaplarımız olacak. Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve geldiği gün bu tespiti yaptırmak için adım atması, söz konusu talimatı vermesi kamu yöneticiliği sorumluluğudur. 31 Aralık 2018, 31 Mart 2019 ve 18 Nisan 2019 tarihleri arasındaki veriler uyumlu mu onu tespit etmek istedik. Zaten bu belge belge soruşturma niteliğinde bir inceleme değil, kamuoyuna yansıyan iddialar üzerine hacimsel bir inceleme olacaktı. Kamuoyunda bu süreçle ilgili kafalarda soru işareti kalmasın isteriz. İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızın koordinasyonunda süreç devam edecektir. İBB’de resmi statüsü olmayan hiç kimse de bu sürece dahil olmayacaktır”