Gündem

İBB Teftiş Kurulu'nun raporu: Belediyenin sosyal konutları Cumhurbaşkanlığı personeline tahsis edilmiş

21 Ocak 2021 10:44

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatı ile İBB Teftiş Kurulu'nun AKP dönemine ilişkin başlattığı ve İçişleri Bakanlığı'nın el koyduğu soruşturma dosyalarından biri de belediye konutlarının Cumhurbaşkanlığı personeline tahsis edildiğine ilişkin dosya. Söz konusu dosyaya göre, İBB'nin dar gelirli aileler için çeşitli ilçelerde yaptırdığı sosyal konutların bazıları, mevzuata aykırı şekilde  Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği bünyesindeki personeller ve Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi personeline tahsis edildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatı ile AKP dönemine ilişkin başlatılan incelemede 40'a yakın yolsuzluk dosyası üzerinde İBB Teftiş Kurulu'nun başlattığı incelemelere, 2020 yılının son günlerinde İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından el konulmuştu. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, Bakanlık devreye girmeden önce İBB Teftiş Kurulu'nun bazı yolsuzluk dosyaları ile ilgili çalışmasını tamamlayarak yasal işlem başlatmak üzere harekete geçtiği ancak İstanbul Valiliği'nden gerekli izinlerin alınamadığı öğrenildi. İBB Teftiş Kurulu'nun tespitlerine göre İBB'nin dar gelirli aileler için çeşitli ilçelerde yaptırdığı sosyal konutların bazıları, mevzuata aykırı şekilde  Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği bünyesindeki personeller ve Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi personeline tahsis edildi. 

Valilik, İBB’nin soruşturma izni talebine yanıt vermedi

Mevzuata aykırı işlemlerde imzası bulunan eski İBB Emlak Daire Başkanı Yaşar Parlak ve iki eski emlak müdürlü ile iki yardımcısı olmak üzere beş memur hakkında İstanbul Valiliği'nden soruşturma izni istendi. 21 Nisan 2020 yılında İstanbul Valiliği'ne gönderilen teftiş kurulu raporuna bugüne kadar yanıt verilmedi. İBB, beş memur için soruşturma izni gelmeyince 14 Eylül 2020 tarihinde valilikten konuyla ilgili bilgi istedi ancak o yazıya da yanıt verilmedi.


TIKLAYIN - İBB, AKP dönemine ilişkin 35 usulsüzlük dosyasını İçişleri Bakanlığı'na verdi

TIKLAYIN - Kadir Topbaş döneminde İBB, ipotekli arazi satın almış, Metal Yapı Konut'u borçtan kurtarmış

TIKLAYIN - İBB şirketi Metro A.Ş.'ye 2012 yılında helikopter alınmış: 6 aylık getirisi 3.2 milyon lira, gideri 14.4 milyon lira

TIKLAYIN - İBB müfettişlerinin raporu: AKP döneminde, milyonlarca lira karşılığında kullanılmaz durumda taşınmazlar satın alınmış