Gündem

"Enflasyondaki nispi düşüş fiyatları rahatlatmayacak, canımız yanmaya devam edecek"

T24 Ekonomi Yazarı Barış Soydan haziran ayı enflasyonunu yorumladı.

03 Temmuz 2019 12:46

Haziran rakamlarına göre TÜFE oranı beklendiği gibi düşük çıktı. Düşük çıkan oran yine tartışma konusu oldu. T24 Ekonomi Yazarı Barış Soydan, zamların ertelenmesinin enflasyona etkilerini canlı yayında değerlendirdi.

Marketlerdeki fiyat etiketlerinin enflasyon düşüşünü doğrulamadığını belirten Barış Soydan, “'2018 Haziran'da fiyat artışı çok yüksekti, kıyaslayınca gerileme varmış gibi görünüyor” dedi.

Barış Soydan, "Rakamsal olarak baktığımızda gıda fiyatlarında düşüş olduğunu görüyoruz ancak markete gittiğimizde durum böyle değil" diyerek sebebini şöyle açıkladı: "Geçen sonbahar aylarında gıda fiyatlarına ciddi bir zam geldi ancak cebimizdeki para aynı kaldı. Cebimiz alev aldı, piyasada yangın başladı. O yangın sönmedi, kısa zamanda da çarşı pazardaki bu yangın canımızı yakmaya devam edecek" 

Enflasyonun düşmesiyle Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesinin beklendiğini söyleyen Soydan, "İktidar, Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesini umuyor, böylece piyasaya para girer ve ekonomi canlanır diye bekliyor" dedi.