Gündem

Görevden alındığı iddia edilmişti; AKP’li Cahit Özkan cephesinden iddialarına yanıt

Danışmanı, Özkan'ın TBMM'de planlı basın toplantısının yapılmayacağını söyledi

16 Mayıs 2022 12:12

Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik sözleri parti içinde tartışmalara neden olan olan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın görevden alındığı iddiaları gündeme geldi.

Cumhuriyet'ten Mehmet Oflaz'ın haberine göre, Özkan'ın danışmanı, görevden alındığına dair iddiaların doğru olmadığını, Özkan'ın görevine devam ettiğini açıkladı.

Öte yandan; Cahit Özkan'ın bir diğer danışmanı da Özkan'ın  bugün TBMM'de yapılması planlanan basın toplantısının yapılmayacağını söyledi.

Özkan ne söylemişti? 

Program sırasında Armağan Çağlayan tarafından Özkan'a "Yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ile yeniden ilişkiler kuruldu, imzalar atıldı. Ama hükümete yakın çevreler BAE'yi 15 Temmuz'un sponsoru ilan etmişti. Arada ne değişti?" sorusu soruldu.

Özkan şöyle yanıt verdi: 

“15 Temmuz’un mademki finansörü, mademki Türkiye’ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz?

Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize ‘Niye Birleşik Arap Emirlikleri'ni dışlıyorsunuz?’ dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…

"BAE teslim oldu"

 Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye'ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye'nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye'ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

AKP Sözcüsü'nden tepki: Partimizin görüşlerini yansıtmamakta

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın sözleri hakkında, “Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” dedi.