Gündem

Gelir testi için son tarih 2 Nisan

Bakanı Jülide Sarıeroğlu: Gelir testine girenlerin Genel Sağlık Sigortası borcu siliniyor

26 Mart 2018 19:52

1 Nisan 2017 öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarının ödenmesi için verilen süre 30 Nisan'da doluyor. Gelir testine hiç başvurmamış vatandaşların ise  2 Nisan'a kadar bu testi yapıp; testin sonucunda brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilmesi halinde GSS borçlarının silineceği belirtildi.

Hürriyet'de yer alan habere göre, 2 Nisan'a kadar teste başvurup geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az çıkanların borcu silinecek. Üstünde çıkanların da borcu düşecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Gelir testine girenlerin Genel Sağlık Sigortası borcu siliniyor. Bunun için verilen süre 2 Nisan'da doluyor" dedi.

GSS kapsamındaki vatandaşların, 1 Nisan 2017'den önce ödenmemiş prim borçları için çıkarılan yasayla önemli bir kolaylık sağlandı. Bu borçlar başvuru şartı aranmaksızın yapılandırıldı.

1 Nisan 2017 öncesine ait gecikme zammı ve cezası silindi, borçlar da aylık 53,33 lira üzerinden yeniden hesaplandı.

Geliri az çıkanın borcu silinecek

Bu borçların ödenmesi için verilen süre 30 Nisan'da doluyor. Ayrıca yasayla, gelir testine hiç başvurmamış vatandaşlara, 2 Nisan'a kadar gelir testine müracaat etme imkanı getirildi. Test sonucunda geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin GSS borçları silinecek.

GSS borçlarında af yapılacağının yayılmasıyla birlikte pek çok vatandaş, GSS borcunun olup olmadığını öğrenmeye çalıştı. GSS borçlarının tespit edilebilmesi için sorgulama yapılması gerekiyor.